“O anne, suçun bedelini ödemeli”

Efeler’de ortaya çıkan öz kızına tecavüz skandalıyla ilgili değerlendirme yapan MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Aydın Milletvekili Deniz Depboylu, tecavüze sessiz kalan annenin de cezalandırılması gerektiğini söyledi.

31 Mart 2018 - 17:51 0
reklam
reklam

Naci Eriş / Manşet Aydın- EFELER- Depboylu, “Annenin hem rehabilite edilip hem de gizlemesi sebebiyle doğan suçun karşılığını ödemesi gerekir” dedi. Efeler’e bağlı Baltaköy Mahallesi’nde 10 yaşındaki öz kızına tecavüz edip eşiyle cinsel ilişkisini izleten G.K.’nin tutuklanması, büyük yankı uyandırdı. Başlatılan soruşturma kapsamında G.K. tutuklanırken anne M.K.’nin serbest bırakılması ise tepki topladı.
MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Aydın’ın tek kadın milletvekili Deniz Depboylu, konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.
Olayın çok üzücü ancak sık yaşanan bir çıkan bir vaka olduğunu ifade eden Depboylu, “Aileden birinin çocuğa yönelik böyle bir eylemi, çocuğuna istismarda bulunması daha da yaralayıcı” ifadelerini kullandı.

“HEM REHABİLİTE EDİLİP HEM CEZALANDIRILMALI”
Annenin bugüne kadar yetkilileri haberdar etmemesinin sıkça karşılaşılan bir durum olduğunun altını çizen Depboylu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu konuda yeni çalışmalar var ve kapsamlı olarak ele alınması gerekiyor. Aslında suçu gizlediği için tabi ki suça iştirak edilmiş oluyor. Annenin ruh sağlığı açısından da ele alınması gerekiyor. Muhtemelen o kişinin ruh sağlığı da iyi değildir. Annenin hem rehabilite edilip hem de gizlemesi sebebiyle doğan suçun karşılığını ödemesi gerekir.”

“SUÇ ORANI DÜNYADA ARTIYOR”
Çocuğa yönelik istismarın önlenmesi Bakanlar Kurulu bünyesinde bir alt komisyon oluşturulduğunu hatırlatan MHP’li Deniz Depboylu, “Komisyonun başındaki Sağlık Bakanı Recep Akdağ bizi iki kez ziyaret etti. Biz de MHP olarak kendilerine önerilerimizin ve görüşlerimizin yer aldığı dosyayı sunduk. MHP olarak çok titiz yaklaşıyoruz bu konuya ve sonuna kadar da üstüne gidilmesi taraftarıyız” dedi.
Çocuğun cinsel istismarı konusundaki suç oranının dünya genelinde arttığını sözlerine ekleyen Depboylu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Aydın’da bu suç artıyor. Sadece Aydın’da ya da Türkiye’de değil, dünya genelinde artış söz konusu. Artışın nedenleri değerlendirilmeli. Bu suç hep vardı, şimdi yardım isteme eğilimi daha önde. İnsanlar yardım isteyebiliyorlar ya da bu tip durumları gözlemleyip ortaya çıkarma eğilimi arttı. Çalıyı tepeceğiz ki altında ne var görelim. Karşımıza çıkacak vaka sayısından ürkmeden bunların üstüne gidip ortaya çıkarmamız ve faillerini cezalandırmamız gerekiyor.”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam