O proje yeniden hayata geçiyor

Söke’de “Mutluluğa Kurşun Sıkma Geleceğini Karartma” toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Jandarma Uzman Çavuş Muhammet Ceyhan, “Düğün ve Asker Evi Yas Evi Olmasın” projesinin yeniden hayata geçirileceğini söyledi.

11 Haziran 2019 - 16:01 0
reklam

Ziya Karapelit/Manşet Aydın-SÖKE Söke Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu önderliğinde İçişleri Bakanlığı tarafından 24 Ekim 2018 tarihinde yayınlanan genelge çerçevesinde “Mutluluğa Kurşun Sıkma Geleceğini Karartma” toplantısı düzenlendi. Toplantıda düğün, nişan, asker eğlencesi gibi organizasyonlarda silah kullanımının önüne geçilmesi ele alındı.

Söke Kaymakamlığı toplantı salonunda gerçekleşen programa Söke İlçe Garnizon Komutanı Piyade Albay Salih Büyük, Söke Belediye Başkanı Levent Tuncel, Söke İlçe Emniyet Müdürü Yalçın Şipal, Söke İlçe Jandarma komutanı J. Yzb. Gökhan Kurgan, siyasi parti temsilcileri, STK başkanları ve temsilcilerinin yanı sıra mahalle muhtarları katıldı.

Kaymakam Kurtbeyoğlu, İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeye değinerek ilçe genelinde konunun üzerinden hassasiyetle durulması gerektiğini ve gerekli cezai işlemlerin, yaptırımların uygulanması adına görüşlerini bildirdi.

SÖKE’DE ÖLÜMLE SONUÇLANAN OLAY YOK
Kurtbeyoğlu, ardından gerçekleşen sunumda konuşan J. 7. kad. Uzman Çavuş Muhammet Ceyhan, son 3 ayda ülke genelinde 6 vatandaşın ateşli silahlarla havaya ateş edilmesi sonucu hayatını kaybettiğini 105 vatandaşın ise yaralandığını söyledi. Sözlerinin devamında Söke’deki bilançoya değinen Ceyhan, “2017 yılında 5, 2018 yılında 3, 2019 yılının ilk 5 ayı içerisinde 2 silah atma olayına müdahale edilerek gerekli idari işlemler yapılmıştır. Bu olaylara bağlı olarak ise herhangi bir yaralama ve ölümle sonuçlanan olay olmamıştır” şeklinde konuştu.

1 YILDAN 3 YILA KADAR HAPİS CEZASI
Ceyhan “Kamu düzeninin korunması, vatandaşlarımızın huzur ve güvenliği için ilçemizde yapılan düğün, nişan, spor müsabakaları ve benzeri etkinliklerde ateli silahlarla havaya ateş açılması durumunda, 6136 sayılı kanuna istinaden 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ve silahlara el konularak 1.294 lira idari para cezası uygulanacaktır. 5442 sayılı İl İdaresi kanunun 66.. maddesine göre ise 3 aydan 1 yıla kadar hapis, TCK 170’nci maddesi gereğince “Genel Güvenliğin Kasten Tehlikeye Sokulması” gereğince 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası verilecektir” ifadesini kullandı.

“PROJEYİ TEKRAR UYGULUYORUZ”
Ceyhan sözlerine şöyle devam etti: “2018 yılında Söke Kaymakamlığımızın koordinesinde başlatılan “Düğün ve Asker Evi Yas Evi Olmasın” projesi ile vatandaşlarımıza farkındalık yaratılarak silah atma olaylarında bir önceki yıla göre yüzde 15-20 lik düşüş yaşanmıştır. Ancak 2019 yılının ilk beş ayına bakıldığında silah atma olayında artış görülmesinden dolayı projenin uygulanmasına tekrar geçilmesi zorunlu kılınmıştır. Buradaki ilk amacımız konvoylarda trafik güvenliğinin sağlanması ve tehlikeye düşülmemesi ve ateşli silahlarla havaya ateş açılmasının önüne geçmek.

“KAMU SPOTLARI YAYINLATACAĞIZ”
“Projemizin gerçekleşmesinde başta düğün organizasyonundan sorumlu olan düğün sahiplerinden silah atılmayacağına dair taahhüt alarak başlıyoruz. Bilboardlarda ve yerel tv kanallarında kamu spotlarının yanı sıra ilanlar yayınlatacağız. İlçemiz genelindeki tüm kurum ve kuruluşlarında desteği ile “Mutluluğa Kurşun Sıkma Geleceğini Karartma” afişlerimizi hazırlayacak ve asacağız. Bu afişlerimizi muhtarlarımız ile paylaşarak mahallelerimizde de gerekli noktalara asacağız. Kolluk kuvvetlerimizin yanı sıra belediyemize, muhtarlıklarımıza, STK’larımıza kısacası herkese görev düşüyor. Mutluluğa Kurşun Sıkmayın, Geleceğinizi Karartmayın” dedi.

“HEPİMİZE BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR”
Kaymakam Kurtbeyoğlu ise toplantı sonunda katılım sağlayan herkese teşekkür ederken “Silah konusunda gerekli hassasiyeti hemşerilerimizden bekliyoruz. Bakanlığımızın emirleri doğrultusunda gerekli işlemler kolluk kuvvetlerimizce yapılacak ve yürütülecek. Daha evvel görev yaptığım yerlerde buna benzer 2 olayla karşılaşmıştım. Sonucu ölüm ve yararlanmalı olması sebebiyle bundan sonra tekrar böyle sonuçlarla karşılaşmamak adına hepimize büyük grev düşüyor. Konuya duyarlılıkla yaklaşan ve hassasiyet gösteren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam

NAMAZ SAATLERİ
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-