O Ülke Soykırımı Reddetti

Sözde Ermeni soykırımı tasarısı İspanya’da kabul görmedi. Tasarı, 32 lehte oya karşı 38 oyla reddedildi.

reklam
09 Haziran 2016 0
reklam
reklam

Almanya’nın geçirdiği ve büyük tepki çeken sözde ermeni soykırımı tasarısı İspanya’nın 17 özerk yönetiminden biri olan Galisya özerk yönetiminin yerel parlamentosu, sunulan sözde Ermeni soykırımı iddialarıyla ilgili bir karar tasarısını reddetti.

Galisya Parlamentosundaki Karma Grup tarafından 25 Nisan’da gündeme sunulan tasarı bugün oylandı. Genel Kurulda oylaması bugün yapılan sözde Ermeni soykırımı iddialarına ilişkin karar tasarısı 32 lehte oya karşı 38 oyla reddedildi.

486062cf-4fad-4b11-b96f-f09d6f862e03

İSPANYA SENATOSU DA KABUL ETMEDİ

Söz konusu tasarı, İspanya’da ve Galisya bölgesinde en büyük parti olan, muhafazakar sağ görüşlü Halk Partisi’nin (PP) oyları ile kabul görmezken, aşırı sol, Galisya milliyetçileri ve Sosyalist İşçi Partisi (PSOE), sözde Ermeni iddialarına destek verdi.

Oylamaya ilişkin değerlendirme yapan Türkiye’nin Madrid Büyükelçisi Ömer Önhon, “Galisya Parlamentosu tek taraflı Ermeni söyleminin etkisinde kalmamış ve adaletli bir karar vermiştir.” dedi.

Bu arada Sözde Ermeni soykırımı iddialarıyla ilgili 2015 Mayıs ayında İspanya Senatosuna da bir önerge sunulmuş, yapılan oylamada 130 “Hayır”, 68 “Çekimser” ve 14 “Evet” oyuyla önerge kabul edilmemişti.

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam