Onlar bize biz onlara hasret..

Ülkemizin en büyük sorunlarından biri haline gelen köyden kente göç, Türkiye’nin en verimli topraklarına sahip olan Aydın’ın da problemleri arasındaki yerini aldı.

03 Şubat 2017 - 11:45 0
reklam

Türkiye’nin en verimli topraklarına sahip olan Aydın’ın en büyük sorunlarından biri köyden kente göç ve genç nüfusun giderek azalması oldu.

Dağlarından yağ ovalarından bal akan kentin köylerinde genç nüfusun sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor.

1965’li yıllarda nüfusun yüzde 65’inin köylerde yaşadığı Aydın’da kırsal kesimin nüfusu hızla azalarak 2012 yılında bu rakam yüzde 39’a kadar düştü.

Aydın’da birçok ilinde mahalle statüsüne geçen çok sayıda köy sakini doğup büyüdükleri toprakları terk ederek şehre yerleşmesi nüfusun dengesinin giderek bozulmasına neden oldu.

Hal böyle olunca da köylerin tadı tuzu kalmadığını belirten 93 yaşındaki Ahmet Şehirli, “Bir zamanlar köyde yaşamak zordu. Şimdi şehirde ne varsa, köyde de var. Hatta köyde yaşamak daha avantajlı ama gençleri köyde tutamıyoruz. Elektrik var, su var, yol var. Ev var. Hatta son zamanın modası internet de var. Ama bu şehirde ne var anlayamadık. Hiçbir genç köyde durmuyor. Pek çok köy boşalmaya başladı” dedi.

Devletin desteklemelerine ve köy hayatının özendirici yönlendirmelerine rağmen Aydın’da bu yerler sadece 55-60 yaşın üzerinde kişilerin yaşadığı mekanlar haline gelemeye başladı.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam