ÖR-KOOP’tan bölge tarımında devrim

Nazilli ve çevresinde bulunan çiftçiler, ÖRKOOP’un yapımına başladığı Üretici Merkezi’nde teknolojiye ayak uyduracak. 8 milyon TL’ye mal olacak proje kapsamında bölge tarımının kalkındırılması hedefleniyor.

16 Ağustos 2018 - 12:50 0
reklam
reklam

Mustafa Çelik / Manşet Aydın-NAZİLLİ- Göreve geldiği günden bu yana kooperatifin gelişimi için var gücüyle çalışan ÖRKOOP Başkanı Ünal Önal, yeni bir projenin de startını verdi. Kuyucak’ta bulunan 40 dönüm arazide Üretici Tarım Teknoloji Merkezi’nin yapımı için çalışmaları başlatan Önal, bölge çiftçisinin tarım ve hayvancılıkta yenilenen teknolojiye ayak uydurması için ülkenin tarım desenine uygun yeni metotların öğretileceği Üretici Tarım Teknoloji Merkezi kuruyor. Önal, “Bu tesiste yeni bilgilerin sağlıklı bir şekilde çiftçiye ulaşabilmesi, öğretilmesi, birlikte uygulanması, süreçlerin takip edilerek, çiftçinin bu konularda maksimum fayda sağlanması amaçlanıyor.” dedi.

“KOD YAZAN ÇİFTÇİLER YETİŞECEK”
Tarım ekonomisinin geliştirilmesinin çiftçiyi teknolojilerle daha verimli üretebilir hale getirmekten geçeceğini belirten Başkan Önal, “ ÖRKOOP olarak, kooperatifimiz ortakları ve üreticilerimize, bölgemiz tarım ve hayvancılığına karşı bu yatırımı bir sorumluluk olarak benimsedik. Tarımda verimlilik artışına katkı sağlayacak Üretici Tarım Teknoloji Merkezi projesi kapsamında, NBSMART, Probim Teknoloji öncülüğünde Avrupa’nın ve Ortadoğu’nun en büyük üretici tarım eğitimi uygulama inovasyon merkezi kuruluyor. Merkez sayesinde gençler tarıma özendirilecek. Yarının tarlaları sadece tarım sektörünün sorumluluğunda olmayacak. Aynı ölçüde teknoloji sektörünün de sorumluluğunda olacak. Teknolojiden anlayan ve kod yazabilen çiftçiler burada yetiştirilecek. Yaklaşık 40 dönüm arazimiz üzerinde kurulmaya başlayan ve 8 milyon TL’ye mal olacak Üretici Merkezi’nin startını vermenin heyecanını yaşıyoruz. Hayırlı olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

TEKNOLOJİ DEVRİMİ
Proje kapsamında bölge çiftçisine akıllı çiftçilik uygulamaları, İleri teknoloji uygulamaları, data center-big data yönetimi, internet bilgi ve online eğitim platformu, yenilenebilir enerji uygulamaları, ileri tarım teknikleri, akıllı hayvancılık teknikleri hakkında geliştirileceği bildirildi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam