‘Ortak akıl’dan ‘Çıldır’ harekatı

Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri öncesi siyaset kurumundan Aydın için yapılması gerekenlerin talep edileceği alanları tespit etmek üzere toplanan Aydın Ticaret Odası Yüksek İstişare Kurulu ilin temel problemini, Çıldır Havaalanı’nın açılmaması olarak belirledi.

31 Mayıs 2018 - 22:54 0
reklam

Merve Danışman/Manşet Aydın-Efeler Aydın’ın önemli problemlerinin tespiti ve çözüm önerileriyle ilgili kararlar alıp uygulanması için baskı grubu oluşturan AYTO Yüksek İstişare Kurulu, ikinci toplantısını gerçekleştirdi.

Toplantıya, Kurul Başkanı olarak TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve AYTO Başkanı Hakan Ülken, kurul üyesi iş adamları Ali Dinçer, Ali Mümtaz Özalp, Cengiz Altıntaş, Engin Polat, Ergüven Yakan, Erol Dikmen, Hakan Çetin, Halis Günday, Muhammet Demir, Muharrem Tozkoparan, Mukan Perinçek, Naif Oto, Nejdet Uçar, Nizamettin Başaran, Osman Gökmen, Taylan Kozacıoğlu, Uğur Alkanlı ve Kurul Danışmanı Doç. Dr. Atakan Hatipoğlu katıldı.

Toplantının en önemli gündemi Çıldır Havaalanı’nın açılması oldu. Aydın’ın uzun yıllardır gündeminde olan bu konuya el atan AYTO Yüksek İstişare Kurulu, 24 Haziran’da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri öncesi siyaset kurumundan, Çıldır Havaalanı’nın açılmasını talep edecek ve bunun için çalışmalar yapacak.

BİR TAŞLA ÜÇ KUŞ

Kurul tarafından ele alınan hava alanı konusunda tutulan raporda; şu görüşlere yer verildi.

“Havalimanının Aydın’a üç düzlemde ekonomik katkısının olacağı öngörülmektedir. Birincisi, halihazırda ortaya çıkmakta olan ekonomik maliyetin azalması ve zaman kaybının ortadan kalkmasıdır. İkincisi, tarımsal ürünlerin depolanması, paketlenmesi ve ihracatı açısından kargo taşımacılığı imkânının doğması sayesinde Aydın ekonomisine yeni yatırım alanları açabilecek olmasıdır. Üçüncüsü, havalimanının yapılması halinde fuarcılık, turizm ve eğitim gibi diğer sektörlerin gelişmesini kolaylaştıracağı değerlendirilmektedir. Buradan hareketle Aydın’ın uzun zamandır hak ettiği düşünülen Çıldır Havalimanı projesinin, ekonomik ve toplumsal kalkınma göstergeleri açısından ‘bir taşla üç kuş’ vurulmasını sağlayabilecek, kilit yatırım haline geldiği görülmektedir”

AYDIN’IN DİĞER TALEPLERİ

Toplantı sonuç raporunda Aydın’ın talepleri şu konu başlıkları altında toplandı. Çıldır havalimanı, fuar alanı, yatırım teşvik bölgesi değerlendirmesi, organize sanayi bölgeleri, üniversite, kamu bölge müdürlükleri, incire teşvik verilmesi, jeotermal, seracılık ve yüksek hızlı tren.

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam

reklam
escort