Pamuğun kaderi çiziliyor

İzmir, 25 milyar dolarlık ihracatla Türkiye’nin dünyada başı çektiği pamuk sektörünün kaderinin çizileceği Dünya Pamuk Araştırma Konferansı’na, 2020 yılında ev sahipliği yapacak. Konferansta, pamuk hakkında dünya genelinde yapılan Ar-ge çalışmaları masaya yatırılacak.

07 Temmuz 2018 - 14:13 0
reklam

Tekstil ve hazır giyim sektörlerinin hammadesi olan ve Türkiye’nin yıllık 25 milyar dolarlık ihracat yaptığı pamuk, tüm yönleriyle İzmir’de masaya yatırılacak. İzmir, 2020 yılında yapılacak olan Düünya Pamuk Araştırma Konferansı’na ev sahipliği yapacak.
Dünya genelinde pamuk tüketiminde dördüncü sırada yer alan Türkiye, dünya genelinden 400 pamuk uzmanını ağırlayacak.
Konferans Ekonomi Bakanlığı himayesinde, Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği organizasyonunda gerçekleştirilecek.
Türkiye’nin yıllık 1.5 milyon ton pamuk tüketimi ile dünya genelinde en fazla pamuk tüketen 4. ülke konumunda olduğuna işaret eden Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı ve Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, konferans bünyesinde pamuk ile ilgili üretim araştırmaları, teknoloji transferi, elyaf kalitesi, pazarlama ve üretim ekonomisi gibi konuların işleneceğini söyledi.
Dünya Pamuk Araştırma Konferansı’nın 4 yılda bir düzenlendiğini anlatan Eskinazi, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Organizasyonu, Türk tekstil ve hazırgiyim sanayiinin geldiği noktayı dünya genelinden gelen uzmanlara tanıtmak açısından önemli bir fırsat olarak görüyoruz. Heyet, Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsü ve Teksmer Teknik Tekstiller Araştırma ve Uygulama Merkezi (TEKSMER)’ni ziyaret etti. İzmir’de başarılı bir konferans gerçekleştirmek için çalışmalarımıza hız verdik.” (İHA)

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam

reklam
escort