Pamuk yüzleri güldürecek

Söke’nin beyaz altınında işler yolunda. Yüksek rekoltenin beklendiği pamuğun kilosunu 10-11 liradan satmayı bekleyen üreticinin yüzü gülüyor

27 Ağustos 2018 - 10:11 0
reklam

Ege Bölgesi pamuk rekoltesinin yüksek olduğunu söyleyen Aydın Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur, Söke ovasında yaklaşık 600 bin dekarlık alanda üretilen beyaz altında işlerin iyi gittiğini kaydetti.
ATB’de pamuğun kilosunun 10-11 liradan işlem gördüğünü bildiren Başkan Çondur, fiyatların üreticinin yüzünü güldüreceğini ifade etti.

PRİMLER ARTMALI
Uluslararası borsalarda pamuk fiyatlarının yüksek ve kazancın tatmin edici olmasını beklediklerini dile getiren Çondur, “Rekolte geçen yıldan iyi olacak. Dolar kurundaki yükselmeden sonra gübre ve mazot gibi maliyetler yükseldi. Bunu karşılamak için aldığımız prim ne kadar iyi olsa da artış olmasını isteriz.” dedi.

YENİDEN KENDİ KENDİMİZE YETMELİYİZ
İhracat rekorları kıran Türkiye’nin tekstil sektöründeki dışa bağımlılığını azaltmak gerektiğine işaret eden Çondur, “Pamukçu kazanırsa üretim artar ve tüketiminde yeniden kendi kendimize yeter hale geliriz. Bugün 1 milyon 700 bin kütlü pamuk tüketimimiz var. Üretimimiz ise daha 1 milyon tona ulaşmadı. Dünyanın en büyük pamuk ithalatçılarından biriyiz.”

Çondur: Dolar kuru nedeniyle yükselen maliyetleri karşılamak için aldığımız prim ne kadar iyi olsa da artış olmasını isteriz. (İHA)

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam
NAMAZ SAATLERİ
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-