Pamukta yerli tohuma dönüş

Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsü’nün geliştirdiği çeşitleri piyasaya sürmesiyle yerli tohum kullanımı giderek artarken, araştırma geliştirme için ekilenler de elle hasat ediliyor.

26 Kasım 2018 - 13:25 0
reklam
reklam

Aydın’da pamuk üreticiliği konusunda millileşme hareketi başlatıldı. Ülkemizin pamuk konusunda ilk ve tek araştırma enstitüsüne sahip Aydın’da araştırma ve geliştirme çalışmaları için ekilen pamuklar elle hasat edilirken, yerli tohuma dönüş de sürüyor. Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsü’nde geliştirilen yeni türlerin üreticiler tarafından kullanımının giderek yaygınlaştığı belirtildi. Yeni türlerin tarlalarda ekimi yapıldıktan sonra, üreticilerden olumlu geri dönüş alındığı ve pamuk üretiminde yerli tohum kullanımının yaygınlaşması için çalışmaların sürdüğü belirtildi. Makinalı hasat sonrası, elle pamuk hasadında sona yaklaşılırken, Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsü Islah ve Genetik Ziraat Yüksek Mühendisi Süleyman Çiçek yerli tohumda verimliliğin yüz güldürdüğünü belirtti,
45 ÇEŞİT TESCİL EDİLDİ
Çiçek, “Kurumumuz 1934’ten bu yana özellikle ıslah alanlarında çalışıyor. Bu süre zarfında 45 adet pamuk çeşidi tescil ettirildi. Çiftçilerimize, çırçırcılarımıza hem de tekstil sektöründe çalışan tüm kesimlere hitap edecek olan yeni çeşitlerimiz geliştirildi. En son SC-2079 ve SC-2009 çeşitlerimiz 2017’de tescil edildi. Bu çeşitleri 2018’de çiftçilerimizle buluşturduk. Bunların ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Son yıllarda piyasada yerli pamuk çeşitlerini görmek mümkün. Hali hazırda özel firmaların dışarıdan pamuk tohumu getirip satışa sunmaları söz konusu ama milli seferberlikle beraber yerli tohum kullanımı gerek bizim geliştirdiğimiz çeşitler gerek bazı yerli firmalarımızın da katkılarıyla yaygınlaşıyor” dedi. (İHA)

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam