PİYASALAR UMUTLANDI

Hükümetin açıkladığı, esnaf, sanayici, emekli ve çalışanların kamuya olan borçlarının yeniden yapılandırılmasının da içinde bulunduğu paket piyasalarda umuda yol açtı.

01 Mayıs 2018 - 17:36 0
reklam
reklam

Kıymet Sarıyıldız/Mustafa Çelik/Manşet Aydın-Efeler Esnaf ve sanayicileri yakından ilgilendiren af paketini “olumlu” olarak değerlendiren iş dünyasının temsilcileri, yapılandırmanın daha uzun vadeli olması gerektiğini söyleyerek, borç faizlerinin bir kereye mahsus silinmesini de talep etti.
Aydın Ticaret Odası (AYTO) Başkanı Hakan Ülken, Bakanlar Kurulu’nda alınan BAĞ-KUR, SGK ve vergi borçlarına ilişkin yapılandırma kararının Aydın piyasasına olumlu katkısı olacağını ifade ederek “Yapılandırma piyasaya ve esnafa nefes aldıracak, girişimcinin önünü açacak” dedi.
Yapılandırmanın yetersiz kaldığını savunan Aydın Berberler ve Kuaförler Esnaf Odası Başkanı Selahittin Çetindoğan ise “Adam zaten borcunu ödeyemiyor. Küçük esnaf yapılandırmayı yapıyor 2 kere ödüyor üçüncüde ödeyemiyor. O yüzden faizlerinin de bir kereye mahsus silinmesi gerekir” diye konuştu.
Aydın Yağlı Boyacılar Sıvacılar ve İnşaatçılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Alaattin Durmaz da esnafın durumunun sıkışık olduğunu belirterek “Yapılandırma tabi ki iyi ama biz daha esnek bir vergi ve prim barışı bekliyorduk” ifadelerini kullandı.
Bakanlar Kurulu’nda yapılan vergi ve prim alacakları, stok affı, SGK ve BAĞKUR borcu ve imar düzenlemeleriyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Nazillili oda başkanları, pakete bazı konularda eklemelerin yapılması gerektiğini belirtti.
Sanayi alanlarının imar affına dahil edilmesi gerektiğine vurgu yapan Nazilli Ticaret Odası Başkanı Nuri Arslan, “Üretim yapan yerlerinde düzenlemeye dahil edilmesi gerekir. Bu konuyla alakalı bir çok işletme var sorunu olan. İmar hakkının bütün yapıları kapsaması lazım” diye konuştu.
Piyasaların böyle bir pakete ihtiyacının olduğunu dile getiren Manifaturacılar Odası Başkanı Hüdai Tosun, düzenlemelerin bazı eklemelerle birlikte biraz daha genişletilebileceğini savundu. Tosun, “İleriye dönük BAĞKUR borcu olan esnaflarımız en azından emekli olabilirdi. Emeklilik gün sayısı azaltılabilirdi. Ancak genel hatlarıyla orta sınıf esnafı ferahlatacak bir düzenleme. Başbakanımıza teşekkür ediyorum” dedi.
Bakkallar Odası Başkanı Fatih Astepe ise “BAĞKUR borcu olanlar hastanelerde tedavi olamıyordu. Bu düzenlemeyle birlikte bu durum ortadan kalkmış olacak” şeklinde konuştu.

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam