Portakalı Soyduk, Hamzallı’da Sorduk!

Aydın’ın portakal diyarı Hamzallılı üreticilerin derdi bitmiyor. Yanlış tarım politikası, yüksek maliyet ve pazarlama sorunu portakal üreticilerini isyan ettiriyor.

reklam
24 Kasım 2016 0
reklam

Yağmur Aşık/Aydın Haber Ajansı – Nazilli- Nazilli’nin Hamzallı Köyü’nde portakal üreticileri isyanda. Geçtiğimiz yıl 20 bin ağacını sökmek zorunda kalan Hamzallılı çiftçilerin ürünleri bu yıl da para etmiyor.

img_0184

Büyükşehirlerde kilosu 4TL’den satılan portakalı Hamzallı Köyü’nde aracıların kendilerinden 20 kuruştan aldıklarını belirten Hamzallılı üreticiler, 5 kilo portakal satarak ancak bir bardak çay içebildiklerini söylüyor.

Pazar Sıkıntısı Var

25 yıldır portakal üreticiliği yapan Kâmil Yavuz, Hamzallılı üreticilerin ciddi anlamda pazar sıkıntısı olduğunu anlatıyor.

Portakallarını çok düşük meblağlara aracılara satmak zorunda kaldıklarını söyleyen Kâmil Yavuz, “Ama onlar pazarlarda bizden aldıkları fiyatın çok üstünde satıyor, dolayısıyla hem üretici hem de tüketiciler sıkıntıya giriyor. Hamzallı’nın geçim kaynağı narenciye ve bu bölgenin en kaliteli portakallarını biz üretiyoruz. Fakat ürünlerimizden elde ettiğimiz paranın masrafları bile karşılamaması nedeniyle geçtiğimiz yıl 20 bin ağacını sökmek zorunda kaldık. Yetkililerin bizim mağduriyetimizi minimum seviyeye indirmesini istiyoruz” diyor.

img_0169

Çerçioğlu Sorunumuza El Atsın

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun Hamzallılı portakal üreticilerinin sorununa el atması gerektiğini ifade eden Kâmil Yavuz, şöyle diyor:

“Sayın Çerçioğlu sıkıntımızı acilen çözmek açısından, daha önce de bazı yerlerde yaptığı gibi uygun fiyatlarla portakallarımızı alıp halka dağıtabilir. Kendisinden bu anlamda yardım elini uzatmasını bekliyoruz, ancak tabii ki bu geçici bir çözüm. Asıl çözüm büyükşehir belediye başkanı olarak tarım politikalarına bölgenin gerçeklerini düşünerek el atması olur. Bunun yanında pazar sıkıntısını da çözecek projeler de yapabilir. Büyükşehir belediye başkanlığı demek sadece şehrin göbeğini yollar, parklarla, binalarla güzelleştirmek değil. Bizim de sorunlarımıza lütfen baksınlar artık. Kendisinden bunu bekliyoruz.”

Yüksek Maliyet

Hamzallılı portakal üreticileri olarak en büyük sorunlarının işçilik ve depolama maliyetleri olduğunu belirten Hikmet Bilgen da fiyatların çok düşük olması ve olumsuz hava koşulları nedeniyle ürünlerini depolarda bekletmek zorunda kaldıklarını söylüyor.

“Diğer illerde üreticinin böyle bir sıkıntısı yok. Bizim coğrafi ve iklim şartlarımız dolayısıyla depolama mecburiyetimiz var, onların yok. Ayrıca oralarda tüm masrafları tüccar üstleniyor. Burada ise mevsiminde diğer ilçelerden günde yaklaşık 1000 işçi getirtmek zorunda kalıyoruz. Kadın çalışanlara günlük 55 lira, erkeklere ise 75 lira ödüyoruz. Buna rağmen köyde işe gidecek insan bulamıyoruz” diyen Bilgehan, Hamzallı’da portakal dikiminin zaten temelden yanlış olduğunun altını çiziyor.

img_0175

Hamzallı’da Yanlış Tarım Politikası

Hikmet Bilgen şöyle diyor: “Hamzallı’da devlet, zamanın hükümeti, köylüleri doğru yönlendirmemiş. Burada yanlış bir tarım politikası uygulanmış ve yanlış ürünün dikimi yapılmış. İklim şartları dolayısıyla burası portakal ekimi için doğru bir yer değil zaten. Finikeli üretici belki 20 – 30 yılda bir don görür, biz neredeyse her yıl don tehlikesi yaşarız. Bu yüzden hem kalite düşük olur hem depo yapmak zorundasınızdır. Tüm şartlar Hamzallılı portakal üreticisinin aleyhine. Dolayısıyla Hamzallı’da narenciye ölüyor ve her geçen yıl daha fazla ağaç sökülüyor. Çiftçiler olarak devletten, merkezi hükümetten, yerel yöneticilerden, tüm ilgililerden Hamzallı’nın tarımına akılcı ve doğru bir yön vermesini bekliyoruz.”

 

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam