Prim borçları olanlara müjde!

Gelir testi yaptırmayan 6 milyon kişiyi af müjdesi geldi. Sürekli borçlanan ve bundan dolayı eklenen ceza ve faizler siliniyor.

reklam
29 Temmuz 2016 0
reklam
reklam

123

Meclis Plan ve bütçe komisyonunda kabul edilen, varlık barışı teklifiyle gelir tespit yaptırmayan 6 milyon kişinin, ceza ve faizleri silinerek, ana borçlarının 12 ay taksitle ödeme imkanı doğdu. Devlet bu şekilde borçlu kişilerden 10 milyar 35 milyon TL gelir etmeyi hedefliyor.

SGK Sigorta Primleri Genel Müdür Yardımcısı Özge Songül SSK prim payını ödemeyen şirketlere ilişkin tabloyu anlattı. Songül, 1 milyon 750 şirketten 1 milyon 250 bininin yani üçte ikisinin SSK prim borçlarını ödemediğini açıkladı. Songül, “Toplam alacağımız 67 milyar. Bunun 17. 6 milyarı da gecikme cezası olmak üzere 85.3 milyar alacağımız söz konusu” ifadelerini kullandı.

Yine Songül’ün verdiği bilgiye göre; Genel Sağlık Sigortasını(GSS) yaptırmamış 5 milyon 950 bin 394 kişiye yeniden yaptırma imkanı da getiriliyor. Bu kişilere prim borçlarını taksitlendirme imkânının yer verildiği düzenlemede, gelir testine girmek istemeyenlerin borçlarının faiz ve gecikme cezası silinerek ana parasını 12 ay taksitle ya da peşin olarak ödeme imkânı veriliyor.

 

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam