Putin Köşeye Sıkıştı!

Rusya Devlet Başkanı Putin, harcama taahhütlerini yerine getiremiyor. İki yıldan az kalan seçimlerde tekrar aday olacak Putin, taahhütleri karşılamakta zorluk çekince, en değerli şirketlerinden biri olan Rosneft’in bir kısmını Çin ve Hindistan’a satmaya hazırlanıyor.

reklam
20 Haziran 2016 0
reklam
reklam

BloombergHT’nin haberine göre konu hakkında bilgiye sahip iki kaynağa göre, Rusya petrol devi Rosneft OJSC’nin yüzde 19.5’lik payını satmak için iyi bir alıcı arıyor. Moskova’daki yetkililer, ülkenin özelleştirme rekorunu kıracak olan bu satıştan en az 700 milyar ruble (11 milyar dolar) gelir elde etmeyi planlıyor.

rosneft-vankor-sahası-petrol-23983-1068x682

RUSYA’DA NE DEĞİŞİR?

Asya’nın en büyük üç ekonomisinden ikisini, Exxon Mobil Corp.’tan daha fazla petrol üreten Rosneft’te toplamak fikri Putin’in bütçe açıklarını kapatmaya yardımcı olabilir. Aynı zamanda bu satışın Ukrayna ve Suriye’deki anlaşmazlıklar nedeniyle AB ve Avrupa ile ilişkileri en düşük seviyeye indiği bir dönemde ülkenin jeopolitik gücünü artırması bekleniyor.

Ftof1_1466410254_7744

ÇİN VE HİNDİSTAN’DAN AÇIKLAMA

Çin ve Hindistan, dünyanın en büyük enerji ihracatçısı Rusya’daki güçlerini arttırmak için Rosneft satışı ile ilgilendiklerini kamuoyuna duyurdu, ancak her iki taraf da ortak bir anlaşma düşünüp düşünmedikleri konusuna net açıklama yapmazken, Hindistan Petrol Bakanı Dharmendra Pradhan, bu seçeneğin göz ardı edilemeyeceğini bildirdi.

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam