Rus Turistlere İzin Çıktı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İstanbul’daki terör saldırısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefonda görüştü. Cumhurbaşkanlığı sitesinden elde edilen bilgiye göre ikili kısa sürede yüz yüze de görüşecek. Bu arada Putin, ticari ilişkileri başlatma talimatı verirken, Rus turistlere Türkiye kısıtlaması da kaldırılacak.

reklam
29 Haziran 2016 0
reklam
reklam

123

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasındaki telefon görüşmesi gerçekleşti. Görüşme yaklaşık 40 dakika sürdü. Cumhurbaşkanlığı kaynakları, görüşmenin çok olumlu geçtiğini duyurdu. Görüşme, Kasım ayındaki uçak krizinin ardından bozulan ilişkilerin düzelmesi açısından büyük önem arz ediyordu.

İLK AÇIKLAMA BEŞTEPE’DEN GELDİ

Cumhurbaşkanlığı sitesinden görüşmeye ilişkin yapılan açıklama da şu görüşlere yer verildi; “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bugün bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin, görüşmede, Türkiye-Rusya arasındaki ikili ilişkilerin normalleşmesinin önemi üzerinde durmuşlardır. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Putin, ikili ilişkileri yeniden canlandırmak için gerekli adımları atmanın yanı sıra, bölgedeki siyasi, ekonomik ve insani krizler karşısında işbirliği içinde olmanın önemine de işaret etmişlerdir. Sayın Putin, görüşme sırasında, İstanbul’daki menfur terör saldırısını da kınayarak, Cumhurbaşkanımızın şahsında tüm Türk halkına taziyelerini iletmiştir. İkili ilişkilerin yeniden canlandırılması ve terörle ortak mücadele konularında kararlılıklarını vurgulayan iki lider, irtibat halinde olma ve yüz yüze görüşme konusunda da mutabık kalmışlardır”

 

BOMBA AÇIKLAMA KREMLİN’DEN

Kremlin telefon görüşmesi sonrası yaptığı açıklamada “Erdoğan mektubu ilişkileri düzeltecek zemini sağlıyor. Putin ticari ilişkileri başlatma talimatı verdi. Rus turistlere Türkiye kısıtlaması kaldırılacak” dedi. Kremlin’den gelen açıklamaya göre Putin ve Erdoğan, ‘herkes için ortak bir tehdit olan terörizmle mücadele için uluslararası işbirliğinin aktif hale getirilmesi gerektiğini’ işaret etti. Ayrıca Putin ekonomi alanı da dahil ikili işbirliğinin yeniden canlanması için Türkiye’yle görüşmeler yürütülmesi için hükümetini görevlendireceğini bildirdi.

TURİST KISITLAMASI KALKIYOR

Putin ve Erdoğan’ın Rus turistlerin Türkiye’ye gelmesinin önündeki kısıtlamaların kaldırılması konusunda da anlaştığı vurgulandı. Fakat Türk kanadının Rus vatandaşların güvenliğinin sağlanması için ek önlemler alınmasının istendiği bildirildi.

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam