Sadece 40 gün çalışıyorlar

İpeğin Başkenti diye anılan Bursa’da yaşayan 6 aile damızlık ipekböceği üretiyor. Bu üretim için tam 40 gün çalışıyorlar. Bu yılın hasadına başlayan her bir aile 40 günlük çalışmanın sonunda 5 bin liradan fazla para kazanacak.

reklam
27 Haziran 2016 0
reklam
reklam

Bursa’da ipekböcekçiliğinin yeniden canlanarak ekonomiye kazandırılması için yürütülen çalışmalar devam ediyor. Türkiye genelinde damızlık ipekböceği üretimi yapan üç merkezden biri olan Bursa’nın İnegöl İlçesi İhsaniye Mahallesi’nde, koza üretimi yapan 6 aile ipeklerini toplamaya başladı. Her bir ailenin bütçesine 40 gün sonunda ortalama 5 bin 500 lira girecek.

40_gunde_5_bin_500_lira_kazandiriyor_1466856926_757

Ürünlerini Kozabirlik’e teslim etmek için birbirlerine yardım eden ailelerden 66 yaşındaki Fatma Günay, “İpekböcekçiliği iyi bir ek gelir. Sadece 40 gün çalışıyoruz 5 bin liradan fazla para alıyoruz. Bu iş dar gelirli aileler için iyi bir gelir kaynağı olabilir” dedi.

ipek-bocekciligi3

Mahalle Muhtarı Hayati Çiçek, Tarım İl Müdürlüğü’nün yaptığı özel bir çalışmanın ile fıstık yeşili, sarı, beyaz ve pembe renklerde 4 ayrı kozanın ortaya çıktığını dile getirdi. Mahallede sadece altı ailenin bu işle uğraştığını belirten Muhtar Çiçek, “Sadece 40 günlük bir çalışmadan sonra rekoltemizin 500 kiloya ulaşacağını tahmin ediyoruz. Kalite açısından bu yıl çok daha iyiyiz. Mahsulün kilosunu 65 liradan satacağız. Bu da altı aileye sadece 40 günlük bir çalışmanın ardından 5 bin liradan fazla kazanç demektir” dedi.

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam