Sadece Aydın’da yetişiyor!

Görür görmez korunması için seferberlik ilan ettiler.

11 Nisan 2018 - 10:50 0
reklam
reklam

Dünyada sadece Kuşadası’nda yetişen endemik bir tür olan, bilim dilinde ‘gaşağı’, halk arasında ‘tüllüşah’ denilen bitki için seferberlik ilan edildi. 5 yıllık eylem planı hazırlanarak kitaplaştırıldı.

Türkiye yaban hayatında nesli tehlike altında olan türlerin korunması amacıyla başlatılan Tür Eylem Planları sonuçlarını vermeye başladı. Aydın’da ilk çalışma halk arasında tülüşah olarak bilinen gaşağı için başladı. Bitki için 4 yıllık eylem planı hazırlanarak kitaplaştırıldı.

Nesli tehlike altında olan gaşağı bitkisinin yaşam alanlarının belirlenmesi, korunması ve neslinin devamlılığının sağlanması amacıyla Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar ile Adnan Menderes Üniversitesi arasında geçen yıl imzalanan iş birliği protokolü çerçevesinde çalışmalar yapılıyor.

Adnan Menderes Üniversitesi Biyoloji Bölümünden Doç. Dr. Özkan Eren, Dr. Yelda Emek ve Biyolog Muhyettin Şentürk‘den oluşan uzman ekibin Kuşadası çevresinde bir yıllık arazi ve literatür çalışmalarının ilk bölümü tamamlandı. Kuşadası Kaymakamlığı, Kuşadası Belediye Başkanlığı ve diğer paydaşların katılımlarıyla düzenlenen toplantılarda elde edilen bilgilerin derlenmesi ile beş yıllık bir süreyi kapsayacak koruma çalışmaları için hazırlanan “Aydın Gaşağı Tür Eylem Planı 2018-2022”’nin kitap halinde basımı yapıldı. Eser ilgili bakanlıklara, bölge müdürlüklerine, Kuşadası Kaymakamlığına, Kuşadası Belediye Başkanlığına, üniversiteler ve paydaş kurumlara dağıtıldı. (İHA)

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam