SAĞLAM KAFA SAĞLAM VÜCUTTA BULUNUR!…

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte insanların sahilde fit görünmek için şu sıralar en çok uğradığı yer spor salonları oldu. Nazilli’de ilk spor salonlarından birinin sahibi Antrenör Selim Kınsız, fitness sporunun önemli noktalarını anlattı.

reklam
28 Haziran 2016 0
reklam

haberici 1

Mustafa ÇELİK/Aydın Haber Ajansı-NAZİLLİ-Sağlıklı yaşamın sırrı spor yapmaktan geçiyor. Günümüzde insanlar hem sağlıklı yaşamak hem de fit bir görünüme sahip olmak için spor salonlarında fitness yapmayı tercih ediyor. Kelime anlamı Fitness “Sağlıklı ve formda olmak” olan fitness birçok egzersize dayalı bir spor dalı. Nazilli’de uzun yıllardır spor salonu işletmeciliği yapan Selim Kınsız, insanlara fitness sporu hakkında bilmesi gerektiği temel bilgileri aktardı.

ÇALIŞMA VE BESLENME EN TEMEL FAKTÖR

Antrenör Selim Kınsız, vücut geliştirme sporunun temelinin azimli çalışma ve beslenme olduğunu belirtti. Antrenör Kınsız, fit bir görüntü yakalamanın sırrının devamlı çalışmak olduğunu ifade etti. Bu sporu yapmak isteyen insanların çalışmaktan korkmamaları gerektiğinin altını çizen Kınsız, düzenli ve doğru çalışmanın önemine vurgu yaptı. Çalışmanın ardından beslenmenin iyi yapılması gerektiğini söyleyen Kınsız, “ Salonda çalışma bu işin %30’unu kapsıyor beslenme ise %7o’ini. Antrenmanın ardından sağlıklı besinler ile yırtılan kasları yenilemek için vücudun besin ihtiyacını karşılamanız gerekiyor.” diyerek beslenmenin önemine dikkat çekti.

3 BEYAZDAN UZAK DURUN

Vücut geliştirmenin %70’ini oluşturan beslenmede tüketilen gıdalara dikkat edilmesi gerekiyor. Spor sonrası yorulan vücudun enerjisini karşılamak ve kas gelişimini hızlandırmak için zeytinyağı, tereyağı kırmızı et, tavuk eti ve yumurta gibi gıdaların tüketilmesini tavsiye eden Kınsız, donmuş yağlar, deri, tuz, şeker ve undan uzak durulmasını özellikle vurguladı.

haberici 2

KADINLAR ÖN YARGILI

Sporun insan vücudu için önemli bir şey olduğunu söyleye Kınsız, vücut geliştirmenin sadece erkeklere özgü bir spor olmadığını belirtti. Kınsız, “ Kadın ile erkek kas yapısı olarak farklı. Erkekler daha güçlü ve daha hacimli kas yapısına sahip. Kadınlar fitness yaparak çok kaslı bir vücuda sahip olacaklarını düşünüyorlar ama yanlış. Kadınlar ağırlık çalışarak fit ve güzel bir vücuda sahip olabilir.” dedi.

“SPOR, İNSAN YAŞAMINI GÜZELLEŞTİRİR“

“Spor yapan insan sıradan insan değildir” diyerek spor yapmanın in san yaşamını her yönde olumlu etkileyeceğini belirten Selim Kınsız, “Sporu bıraktığın an normal insanlara benzersin. Spor yapan insan işinde de sosyal hayatta da hep başarılı ve düzenli olur. “ dedi.

haberici

“GENÇLERİ KÖTÜ ALIŞKANLIKLARINDAN UZAK TUTUYORUZ”

Nazilli’de gençlerin uyuşturucuya çok yakın olduğunu ve gençlerin kötü yollara düşebilme olasılığının çok yüksek olduğunu ifade eden Kınsız, Salonumuzda fiyatların düşük olmasını sebebi gençleri spora teşvik etmek. Gençleri burada kötü alışkanlıklarından uzak tutmaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

BELGESİZ ANTRENÖRLERE DİKKAT

Nazilli’de birçok kişinin belgesiz fitness antrenörlüğü yaptığını belirten Kınsız, 4 ay spor yapan birisinin kendisini hoca gibi göstererek spor salonlarında çalıştığını belirtti. İlçede 3 kişide fitness antrenörlüğü belgesi bulunduğunu vurgulayan Kınsız, 100’ün üzerinde belgesiz çalıştırıcı olduğunu ifade etti.

1234

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam