Sahuru Sokakta Yaptılar

İzmir’de korkutan deprem. İzmir’in Foça ilçesi açıklarında, merkez üssü İzmir Körfezi olan Richter ölçeğine göre 4.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem herhangi bir hasara neden olmazken, sabaha kadar onlarca küçük çaplı artçı sarsıntı oldu. Paniğe kapılan vatandaşlar, geceyi sokakta geçirdi.

reklam
06 Haziran 2016 0
reklam
reklam

Merkez üssü İzmir Körfezi olan 4.3 büyüklüğündeki deprem, Foça’nın 4.1 kilometre açıklarında meydana geldi. Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nün verilerine göre yerin 13.8 kilometre derinliğindeki deprem çevre ilçelerde de hissedildi. 4.3 büyüklüğündeki depremde can ve mal kaybı olmazken,  korku ve paniğe neden olurken, depremin ardından büyüklüğü en fazla 3.1 olan onlarca artçı sarsıntı daha kaydedildi. Vatandaşlar, geceyi dışarıda geçirirken, Ramazan ayının ilk günü nedeniyle sahurunu da sokakta yaptı.

393

“YIKICI BİR DEPREM YAŞANMAZ”

Depremlerin ardından Prof. Dr. Şener Üşümezsoy önemli açıklamalar yaptı ve Foça’daki fay uzunluğuna dikkat çekti. Prof. Dr. Üşümezsoy, “Foça’daki fayın uzunluğu göz önüne alındığında 25 kilometrelik fay en fazla 6.5 ve 6.6 büyüklüğünde depremler oluşturabilir. Foça-Karaburun hattının kuzeyinden geçen Doğu-Batı uzanımlı fay hattındaki çökme etkinliği çok yüksektir. Bölgede olan depremler çökme sonucu oluşur. Foça-Karaburun hattının kuzeyindeki çöküntü derinliği İzmir Körfezine göre daha derindir. Daha önce açıkladığım gibi İzmir’den 50 km uzaklıkta olan Foça-Karaburun depremlerinin İzmir’deki etkisi yıkıcı olmamıştır” şeklinde konuştu.

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam