SANAYİCİLERE İYİ HABER

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi Tarihi düzenlemeler içeren yeni teşvik paketine ilişkin bazı detayları açıkladı.

reklam
15 Ağustos 2016 0
reklam
reklam

hbrici

Ekonomi Bakanı Zeybekci, yeni teşvik paketi ile stratejik öneme sahip yatırımlar için 20 yıllık vergi muafiyeti getirileceğinin altını çizdi. Yeni pakette kredi faizinin devlet tarafından karşılanması gibi tarihi adımlar da yeni pakette yer alacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “yatırımcıların önünü açmak için ne gerekiyorsa yapılmalı” çağrısının ardından, yatırımların cazibesinin artırılması için yeni teşvik paketi geliyor. Doğu ve Güneydoğu’ya yönelik kapsamlı paket de yatırım destek paketiyle beraber de bu hafta içinde açıklanması bekleniyor. Pakette, üretim tesislerine taşınma desteği, kurumlar vergisi muafiyeti, çağrı merkezlerinin bölgede kurulması için teşvik, genç girişimci merkezi kurulması, danışmanlık destekleri gibi birçok başlık yer alıyor.

ÖZEL TEŞVİK

Yeni teşvik paketi ile Başbakan Binali Yıldırım başkanlığındaki ekip yatırımcılar ile görüşerek, yapacağı yatırımın türüne, yapılacak bölgeye göre özel teşvikler verecek.

Yeni pakette, vergi ve benzeri yüklerin azaltılması, yatırım izin sürelerinin kısaltılması, işgücü piyasasının rekabetçi hale getirilmesi, ticari uyuşmazlıkların hızlı şekilde çözülmesi, finansmana erişimin kolay ve güvenli hale getirilmesi konusunda bir dizi yeni adım atılacak.

TEŞVİK ANLAYIŞI DEĞİŞİYOR

Teşvik paket ile ilgili açıklamalarda bulunan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, teşvik sisteminde yeni bir anlayışın yaşama geçirileceğini ifade ederek, “Paket Çankaya’da biraz daha detaylandırıldı. Yeni birçok düzenleme içeriyor. Seçtiğimiz bu firmaların ihtiyacı her neyse, arazi, enerjide garanti, liman, yol altyapısı ne gerekiyorsa devlet olarak vereceğiz. Bakanlar Kurulu kararıyla şirkete özel bir kereye mahsus teşvik vereceğiz. Bu şirketin yerli ya da yabancı olması da fark etmeyecek. Kim yatırım yapıyorsa ona vereceğiz” dedi.

HEDEF STRATEJİK YATIRIMLAR

Ekonomi Bakanlığı’nca yürütülen stratejik alanlara yönelik çalışma da yılsonunda tamamlanacağı öğrenildi. Belirli kapasitedeki şirketler davet edilerek Başbakan Binali Yıldırım’ın başkanlığında pazarlık yapılacak. Şirketleri talebi, ihtiyaçları göz önünde bulundurularak teşvikler verilecek. Savunma, sağlık, petrokimya ve elektronik stratejik sektörlerin başında geliyor.

 hbriciiii

NORMALLEŞME ZAMANI

Bakan Zeybekci, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası hayatı normalleştirmenin önemine vurgu yaparak, “Sağa sola bakmanın zamanı geçti. Şimdi önümüze bakma zamanı. 24 merkezde başlattığımız kampanyaya ek olarak yeni adımlar da atılıyor. Türkiye’de olup bitenleri tüm gerçekliği ile anlatan belgeseller hazırlanıyor” diye konuştu.

DEVLETTEN ALIM GARANTİSİ

Yeni paketin içeriğine ilişkin konuşan Zeybekçi, “Örneğin stratejik öneme sahip bir liman yapılacak. ‘Gel sen bu fabrikayı yap. Kredinin faizini biz vereceğiz. Sana 20 yıl vergi muafiyeti’ diyeceğiz, 10 yıl elektrikte sabit fiyat uygulanacak. Devlet oradan üretilen ürüne de alıcı olacak. Belli bir süre boyunca devlet alım

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam