Santral için arazi de yok destek de!

Nazilli’de Bayındır, Eycelli, Şimşelli ve Gedik mahalleleri arasında yapımı planlanan jeotermal santrali istemeyen muhtarlar Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık’ın ardından Ziraat Odası Başkanı Necdet İzgü’yle görüştü. Muhtarlara İzgü’den de tam destek geldi.

reklam
13 Ekim 2016 0
reklam

0cfd9ece-76cc-433d-9123-710975846dfb
Yağmur Aşık/ Aydın Haber Ajansı/ NAZİLLİ-
Ziraat Odası üyelerinin de açılması planlanan jeotermal enerji santraline hiçbir şekilde desteklerini ve arazilerini vermeyeceklerini söyleyen Necdet İzgü, ‘’Jeotermal bizim bölgemizde hava değerlerini değiştiren bir etki. Kendi bölgemizde işaretlenmiş bir ürün olan incirin kalitesinin bozulmasını istemiyoruz. Jeotermaller verdikleri sözü tutmuyor. Ayrıca çevreye salgılanan gaz ve kirlilik ürünlere büyük zarar veriyor’’ diye belirtti.

İzgü, ‘’Sadece Türkiye’de değil dünyada da en kaliteli inciri yetiştiriyoruz. Bu kalitenin korunması için jeotermal santral kurulmasını istemiyoruz. Bunun yanında kurulu olan santrallerin de nizamnamelere uygun şekilde ve çevreye zarar vermeden çalışmasını tavsiye ediyoruz.
Nazilli ve Büyükşehir bu yönde gerekli araştırmaların yapılmasını sağlar ve elimizde bir rapor olursa daha net bir açıklama yapabiliriz ancak jeotermallerin sebze ve meyvelere zarar verdiği çok açık. Muhtarlarımızın ve çiftçilerimizin yoğun tepkisini görüyoruz ve haklılar. Meyve ile sebzelerimiz olmazsa, kalite ve verim düşerse çiftçiler başka yerlere çalışmaya giderler. İşçi çalıştıran çiftçimizin, başka bölgelere işçi olarak gitmesini istemiyoruz’’ diyerek bölgede jeotermal santral istemediklerini açıkça ifade etti.

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam