Seçim güvenliği Aydın’da masaya yatırıldı

24 Haziran Genel Seçimi için 11 ilde alınacak güvenlik tedbirleri, Aydın’da masaya yatırıldı.

09 Mayıs 2018 - 18:05 0
reklam
reklam

Naci Eriş/Manşet Aydın-Efeler İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katıldığı toplantıda, 11 ilin valileri, il emniyet müdürleri ve il jandarma komutanları hazır bulundu. Bakan Soylu, 24 Haziran’da 531 bin 7 personelin görevinin başında olacağını söyledi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Aydın’da düzenlenen ve 24 Haziran Genel Seçimi’nde alınacak güvenlik tedbirlerinin masaya yatırıldığı Seçim Bölge Güvenlik Toplantısı için Aydın’a geldi.
Toplantıya Aydın, İzmir, Burdur, Isparta, Afyonkarahisar, Balıkesir, Denizli, Manisa, Muğla, Kütahya ve Uşak illerinin valileri, il emniyet müdürleri ve il jandarma komutanları ile Sahil Güvenlik Komutanlığı temsilcileri katıldı.
Türkiye’yi 7 bölge üzerinden ele alarak programlarını gerçekleştirdiklerini ifade eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Seçim, vatandaşın, milletin, halkın seçimidir. İçişleri Bakanlığı olarak bizim görevimiz, vatandaşımızın özgür iradesini sağlıklı bir şekilde, herhangi bir aksiliğe veya güvenlik zafiyetine meydan vermeden sandığa yansıtabileceği ortamı temin edebilmektir” dedi.
Aydın’da Seçim Bölge Güvenlik Toplantılarının ikincisini yaptıklarını,, 16 Nisan referandumu öncesinde de benzer bir toplantı gerçekleştirildiğini ifade eden Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Hepiniz takdir edersiniz ki her seçimin karakteri, mevzuatı, psikolojisi birbirinden farklı olabilir. Dünyanın da yakından takip ettiği bir seçimi, hep birlikte yaşayacağız. Vatandaşımızın özgür iradesinin sağlıklı bir şekilde sandığa yansıtılabileceği bir ortamı oluşturmak vazifemiz. Seçim güvenliğini 3 başlık altında değerlendiriyoruz. Birincisi kampanya ve propaganda dönemi. İkincisi seçim günü oy verme işlemi. Üçüncü kısım da oyların sayılması işlemi. Seçim gününe ilişkin ayrı bir güvenlik önlemi de alınacaktır. 531 bin 7 personel seçim günü görevi başında olacaktır. Bunun yanında İHA’lar, acil durum merkezleri, kameralar seçim günü en hassas şekilde çalışacaktır. Provokatif eylemlere karşı da tüm birim ve görevliler tam kapasite ile görev başında olacak personele seçim için hizmet içi eğitim verilecektir. Basın sürekli bilgilendirilecektir.”
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanı sıra Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Narkotik Suçlarla Mücadele Şubesi Daire Başkanlığı, Güvenlik Daire Başkanlığı, Asayiş Daire Başkanlığı, Terörle Mücadele Şubesi Daire Başkanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı yetkilileri ile valilerin katıldığı Seçim Bölge Güvenlik Toplantısı, daha sonra basına kapalı olarak devam etti.

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam