Şeker hastalığının şifası Aydın’da bulundu

Dünya nüfusunda yüzde 8’e ulaşan şeker hastalığına karşı çözüm yolları aranırken, Aydın’ın üretim merkezi olduğu kuru incirin şekere alternatif olabileceği belirtildi. Kuru incirin yanı sıra çekirdeksiz kuru üzüm ve kuru kayısı da şekere alternatif olarak görülüyor.

26 Mayıs 2018 - 14:46 0
reklam

Mehmet Çalık / Manşet Aydın- EFELER- Şeker hastalığının dünya nüfusunda yüzde 8’e ulaşması, şekere alternatif ürünlere olan ilgiyi artırdı.
Kuru üzüm, kuru incir ve kuru kayısı, şeker yerine tüketilebilecek ürünler olarak öne çıktı.
1990’lı yılların başında 732 bin ton olan çekirdeksiz kuru üzüm üretiminin dünya genelindeki oranı, günümüzde 1 milyon 277 bin ton seviyesine ulaştı.
Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Birol Celep, bu artışta Türkiye’nin lokomotif görevi üstlendiğini kaydetti.
İspanya’nın Sevilla şehrinde düzenlenen Dünya Kuru ve Kabuklu Meyveler Kongresine katılan Celep, dünya genelinde sağlıklı gıda tüketme talebinin zirve yaptığına işaret etti.
Celep, “Sağlıklı gıda tüketme arzusu, kuru meyvelere ilgiyi artırıyor. Dünyadaki talep artışını Türk kuru meyve sektörü olarak karşılamaya talibiz. Türkiye 120 ülkeye kuru meyve ihraç ediyor. Sultaniye üzüm mineral, potasyum, kalsiyum, fosfor içeriyor. Ayrıca vitamin açısından da çok zengin bir kaynak. En önemli nokta ise çekirdeksiz kuru üzümün şekerin yerine geçecek bir alternatif olması. Kek fabrikaları bisküvilerde şekeri çıkarıp kuru üzüm kullanabilirler” diye konuştu.

Türkiye Kuru Meyve Sektör Kurulu Başkanı Osman Öz de Türkiye’nin üretim ve ihracatında dünya lideri olduğu kuru incire dünya genelinde talep artışı olduğunu vurguladı. Türkiye’de yıllık üretilen 70 bin ton civarındaki kuru incirin dünyada alıcısının olduğuna işaret eden Öz, “Türkiye 100 bin ton kuru incir üretse de dünya genelinde pazarlayabilecek potansiyele sahip. Bu fırsatı değerlendirmeliyiz” dedi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam

reklam
escort