“Sen saf mısın müdür?”

15 Temmuz darbe girişiminin üstünden neredeyse 2 yıl geçerken, FETÖ’nün Aydın’daki en önemli isimlerinden biri olduğu öne sürülen eski İl Emniyet Müdür Vekili Suat İkan, ilk kez hakim karşısına çıktı. Hakkındaki iddiaları reddeden İkan, kapatılan Gediz üniversitesinin FETÖ ile bağlantısını bilmediğini söyleyince, mahkeme başkanı, “Bu kadar mı safsın? Hadi sen safsın da bizi de saf yerine koyma” diye çıkıştı.

28 Mart 2018 - 17:46 0
reklam
reklam

Naci Eriş / Manşet Aydın- EFELER- Aydın Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında hakkında yakalama emri çıkarılan, 6 ay firar ettikten sonra yakalanan eski Aydın İl Emniyet Müdür vekili Suat İkan hakim karşısına çıktı.
17 aydır tutuklu olan Suat İkan, Aydın 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuklu bulunduğu İzmir’den Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılırken, avukatı salonda hazır bulundu.
Duruşmada kimlik tespitinin ardından Suat İkan’ın savunmasına geçildi. İkan, ByLock kullanıcısı olduğu iddiasını reddetti. ByLock log kayıtlarının çelişkili olduğunu, IP adresi üzerinden yapılan tespitin tutarlı olmadığını, aynı IP adresini birden fazla kişinin kullanabileceğini öne süren İkan, ByLock’u farklı bir kişinin indirmiş olabileceğini söyledi.
“BİZİ SAF YERİNE KOYMA”
Ayrıca kendisine iftira atıldığını ileri süren Suat İkan, tanık ve gizli tanık ifadelerinin kendisi ile sorun yaşayan personel tarafından gündeme getirildiğini savundu.
Suat İkan, çocuğunu FETÖ/PDY ile bağlantısı nedeniyle kapatılan Gediz Üniversitesi’ne, çocuğunun puanı oraya yeterli olduğu için gönderdiğini savundu. Bu sırada Mahkeme Başkanı Mustafa Ümit, “Sen Gediz Üniversitesi’nin FETÖ ile bağlantılı olduğunu bilmiyor muydun?” diye sordu. İkan soruya, “Bilmiyordum” yanıtını verdi. Bunun üzerine Suat İkan’a çıkışan Mahkeme Başkanı, “Sen emniyet müdürlüğü yapmış birisisin. Bu kadar mı safsın. Belki, ‘O zaman terör örgütü olarak geçmiyordu’ diyebilirsin. Ama Fethullahçı’larla bağlantılı olduğunu bilmiyorum diyemezsin. Hadi sen safsın da bizi de saf yerine koyma” diye yanıt verdi.
“TERÖRİSTİN EVİNE NASIL GİRİLDİĞİNİ BİLMİYOR MUSUN?”
Evinde bulunan Fethullah Gülen’e ait ve FETÖ/PDY ile bağlantılı kitapların kendine ait olmadığını söyleyen Suat İkan, “Polisler evime 8 kişi girmiş. Kimin ne yaptığını bilmiyorum” deyince Mahkeme Başkanı Mustafa Ümit bir kez daha çıkıştı. Ümit, “Sen terör örgütü üyeliği iddiasıyla yargılanıyorsun. Terörist bulunduğu düşünülen eve nasıl girilir bilmiyor musun? Bir de emniyet müdürlüğü yapmışsın! Sen böyle mi ev aratıyordun?” ifadelerini kullandı.
Duruşmaya, Suat İkan hakkında ifade veren tanıkların beyanlarının alınmasıyla devam edildi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam