Sevgilisini Öptü, Öldü!

Ağır fıstık alerjisi olan Kanadalı genç kadın, sevgilisiyle öpüştükten sonra şoka girip öldü. Genç kadının sevgilisinin az önce mutfakta fıstık ezmesi yediğinden haberi yoktu. Uzmanlar, gıdalardaki alerjenlerin, yiyen kişinin tükürüğünde 4 saate kadar kalabileceğini vurguladı.

reklam
10 Haziran 2016 0
reklam
reklam

Kanada’da 2012 yılında yaşanan olay sonrası genç kızın acılı annesi hiç konuşmamıştı. Alerjik insanları bilinçlendirmek için yaşadıkları acı olayı ilk kez anlattı. Olay şöyle gelişti: 20 yaşındaki Myriam Ducre-Lemay, kısa bir süre önce tanıştığı erkek arkadaşıyla bir partide eğlendi. Geceyi geçirmek üzere genç adamın evine gitti. Myriam’in ciddi fıstık alerjisi olduğunu bilmeyen genç adam, gece bir ara kalkıp fıstık ezmeli sandviç yedi ve tekrar yattı. Myriam’in de, erkek arkadaşının az önce fıstık ezmesi yediğinden haberi yoktu.

2b345d91-be12-43d1-8fb0-9b452b2e07f6

ÖPÜŞÜRLERKEN ŞOKA GİRDİ

Sevgililer öpüşmeye başlayınca olanlar oldu. Genç kadın bir anda şoka girdi. Erkek arkadaşı her ne kadar paniği çabuk atlatıp ambulans çağırdıysa da Myriam Ducre-Lemay, kaldırıldığı hastanede tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

01365df1-04fd-46aa-99bb-b9caa4858fb2

ALERJİK ŞOK İĞNESİ YANINDA YOKTU

Myriam, alerjik şok ihtimaline karşı sürekli yanında bulundurması gereken adrenalin iğnesini (epipen) de o gece yanına almamıştı.

c7f5f53e-bf0c-4f34-834b-8acce353054c

AYNI ACIYI KİMSE YAŞAMASIN DİYE…

Genç kadının annesi Micheline Ducre, Journal De Quebec gazetesine içini döktü ve olayı ilk kez kamuoyuyla paylaştı. Yaşadığı büyük acıyı başka kimsenin yaşamaması için, alerjik kişileri bilinçlendirmeyi hedefleyen anne, “Kızım daha birkaç gün önce aşık olduğunu söylemişti bana. Gözlerini hiç bu kadar ışıl ışıl görmemiştim. Kızımın o gece şoka girdikten sonra fıstık alerjisi olduğunu söyleme fırsatı bile olmamış. Alerjisi olan herkes iğnesini mutlaka yanında taşımalı” dedi.

4 SAATE KADAR TÜKÜRÜKTE KALABİLİYOR

Uzmanlar, gıdalardaki alerjen maddelerin, tüketildikten 4 saat sonra bile insan tükürüğünde kalabileceğini söylüyor. Doktorlar, alerjik insanlara, “Etrafınızdaki insanlara gıda alerjiniz olduğunu ve yanınızda alerjik şok iğnesi bulundurduğunuzu söyleyip, ‘Gerektiğinde bana yardım edin’ deyin” şeklinde tavsiyede bulunuyor.

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam