Sezonun ilk kuru inciri satıldı!

Aydın’ın Nazilli İlçesi’nde kuru incir alımı gerçekleşti. Nazilli Ticaret Borsası tarafından düzenlenen törene 12 üretici katılırken, yapılan açık arttırmada kuru incirin kilosu 125 liradan Nazilli Ticaret Borsası tarafından satın alındı.

reklam
11 Ağustos 2016 0
reklam

DSC_0588

Nazilli Ticaret Borsası, 2016-2017 Kuru İncir Sezonu bugün Sümer Park’ta yapılan törenle açıtı. Düzenlenen törene Nazilli Ziraat Odası Başkanı Necdet İzgü, Buharkent Ziraat Odası Başkanı Naim Özdamar, Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Aksüt, Nazilli İncir Araştırma Enstitüsü Müdürü Selim Arpacı, Ticaret Borsası Meclis Başkanı Nevzat İzgü, üretici ve tüccarlar katıldı.

40 BİN TON İNCİR İŞLİYORUZ

Nazilli Ticaret Borsası Başkanı Ziya Aksüt, geçtiğimiz sezon incirde kalite sorunu yaşadıklarını belirterek, “Hava şartlarına bağlı olarak kalite değişiklik gösterebiliyor. Bu sezonun bereketli geçmesi için her türlü önlemi aldık. Amacımız incirin idrak tarihinin geldiğini kamuoyu ile paylaşmaktır. İncirimizin daha iyi yetiştirilmesi ile ilgili üreticilerimizi buraya çağırıp, ürünlerini tanıtarak kamuoyunda incirin imajını yaratmaya çalışıyoruz. İncir kutsal bir meyvedir. Nazilli Ticaret Borsası 1966 yılında kuruldu ve o yıllarda belki 2 ton incir işliyordu. Şimdi Nazilli’de üretilen 25 bin ton incir ve bölgeden gelenlerle toplam 40 bin ton işliyoruz” dedi.

ALTINLAR KADINLARA VERİLDİ

Aksüt’ün konuşmasının ardından incir üreticilerine çeyrek altın hediye edildi. Aksüt, altınların kadınlara verilmesini ve kadınların bunu muhafaza etmesini istedi. Hediye töreninin ardından incir tüccarlarının katıldığı açık arttırma temsili olarak 10 liradan açıldı. 12 üreticinin getirdiği incir, yapılan açık artırmayla satıldı. Açık arttırmayı 125 Lirayla en yüksek fiyatı veren NTB kazandı.

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam