Ekmek Üzerinden Siyaset Yapma Devri Çok Gerilerde Kaldı!

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Genel Başkanı Halil İbrahim Balcı, Nazilli ziyaretinde önemli açıklamalarda bulundu. ‘’Ekmek üzerinden siyaset yapma devri çok gerilerde kaldı’’ diyen Balcı, yerel yöneticilere ve esnafa da mesajlar verdi.

reklam
18 Ekim 2016 0
reklam

img_8558
Yağmur Aşık/ Aydın Haber Ajansı/ NAZİLLİ-
Türkiye Fırıncılar Federasyonu Genel Başkanı Halil İbrahim Balcı, Nazilli Fırıncılar Odası Başkanı Reşat Oflioğlu ve basın mensupları Nazilli’de bir araya geldi. ‘’Belediyelerin ‘ekmek’ ve ‘esnaflık’ üzerinden siyaset yapması çok gerilerde kaldı’’ diyen Balcı, ‘’Belediyelerin bu gayret ve çalışmalarını asli görevlerinde sürdürmesi gerekiyor. Uygun fiyatlı ucuz ekmek verilmesi gerekiyorsa bunu yapacak olan fırıncı esnafımızın kendisidir. Belediyeler bu çalışmada denetleyici rol üstlenebilir ama ekmek konusunda belediyelerin üretim yapması oldukça yanlış. Esnafımızın şikayetleri doğrultusunda Başbakanımızın açıklama yapması, bu konuda çalışmaların yapılacak olması camiamızı bir hayli memnun etmiştir. Şunu unutmamak gerekir ki haksız rekabet ilk önce kaliteyi ortadan kaldırır. Rekabeti kalitede yapmak zorundayız. Merdiven altı üretimlerin son bulması için Tarım Bakanlığımızın çalışması var. Bu çalışmalarla halkımızın temel gıda maddesi olan ekmekteki sorunlar ortadan kalkmış olacak. Ruhsata tabii olmayan işletmeler artık üretim yapamayacaklar. Yerel yöneticilerin de bu konuda gereken hassasiyeti göstermesi gerekiyor’’ diye konuştu.

‘’GÜNDE 2,5 MİLYON EKMEK İSRAF EDİLİYOR’’
‘’Diğer bir konu 2012 yılında ekmek üretimimize ve tüketimimize baktığımızda her gün 101 milyon ekmek üretirken 95 milyon ekmek tükettiğimizi görüyoruz. 6 milyonluk gözle görülür bir israf söz konusu. İsrafların önlenmesi için ilk etapta merdiven altı üretimlere son verilmesi gerekli. Daha sonra yasal düzenlemelerle ihtiyaç kadar fırınını faaliyette olması gerekiyor. Aksi takdirde fırıncı esnafımız satma düşüncesiyle fazla ekmek üretip satamadığında günde 2,5 milyon ekmek fırınlarda israf ediliyor’’ diyen Balcı ülkenin ekmek konusunda yaşadığı en büyük sıkıntının israf olduğunu belirtti.

‘’BAŞARILI BELEDİYELERİ ÖRNEK ALSINLAR’’
‘’Belediyeler esnaflık sevdasıyla asli görevlerini unutmasınlar’’ diyerek uyarıda bulunan Balcı, ‘’Belediyeler, ülkenin birçok yerinde işlerini başarıyla yapan belediye başkanlarını kendilerine örnek alsınlar. Başarılı belediye başkanları vatandaşın teveccühünü kazananlar, sürekli oyunu arttırarak tekrar seçilenler, hiçbir şekilde esnafa bulaşmayan belediyelerdir. Yalnız ekmek değil, esnaflık üzerinden siyaset yapma devri 90’lı yıllarda kaldı. Artık yaptıkları hizmetler üzerinden siyaset yapmalarını tavsiye ediyorum. Eğer amaç dar gelirli vatandaşa yardımcı olmaksa bunun çözümü esnaflık yapmak değil, esnafa destek olmak.
Geriye dönüp bakacak olursanız ekmeğin fiyatı yılda beş defa değişirdi. 2002 yılından sonra bizim maliyetlerimiz ciddi anlamda artış göstermediği için bu ilk etapta yılda bir defa daha sonra iki yılda bir kez değişir oldu. Halkta şöyle bir yanlış algı var. Sanki ekmeğin gramı düşürüldüğünde gizli zam yapılmış gibi algılanıyor. Oysaki böyle bir şey söz konusu değil. Çünkü biz fiyat açıklamalarını kilogram üzerinden yapıyoruz.  Artış olursa saklamayı da doğru bulmuyoruz. Gerekli açıklamaları yapıyoruz. Biliyorsunuz akaryakıt fiyatları sürekli değişiyor. Bu değişimler bizi de etkiliyor. Çalışanlarımıza verdiğimiz ücret farkları her yıl değişiyor. Öyle zamanlar geliyor ki 6 ayda bir yansıtmak zorunda kalıyorsunuz. Unda da fiyat artışı olmasına rağmen biz bunu direkt olarak ekmeğe yansıtma yolunu seçmiyoruz. Gerek federasyon, gerek odalarımız gerekse meslektaşlarımız sabırla bekliyorlar. Ülkemizin buğday sıkıntısı olmadığı için undaki bu fiyat artışının geriye gelmesini bekliyoruz. Dışarıdan buğday ithalatımız yok ki döviz kurları arttı da una yansıdı diyelim. Bizim tükettiğimizden fazla buğday varken ortak mahsul ofislerinde bugüne kadar olan stoktan çok daha fazlası varken 64 liralık unu siz 72 lira yapıyorsanız burada spekülatif bir hareket vardır. Bununla ilgili gerekli tedbirlerin mutlaka alınacağını düşünüyorum’’ şeklinde açıklamalarda bulundu.

‘’UCUZ SİYASET YAPMA DEVRİ BİTTİ’’
Yerel yöneticilerin esnafla kol kola olması gerektiğinin altını çizen Balcı, ’’Esnaftan kaçarak siyaset yapılmaz. Esnaftan kaçarak vatandaşa hizmet edilmez. Bizim esnafımız bu ilçenin bir parçasıdır. Ben yaptım oldu düşüncesiyle hareket ederseniz olmaz. Ekmek üzerinden siyaset yapmak ucuz siyasettir. Ucuz siyaset yapma devri bitti. Yerel yöneticilerin hizmetleriyle anılması gerekiyor. Yağmur yağdığında suların birikmemesi lazım. Alt yapı çalışmaları yapmak, şehrin imarıyla ilgilenmek lazım. Çok daha önemli görevler varken belli bir kesimin üzerine giderek onlarla siyaset yapmak son derece yanlış’’ diye belirtti.

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam