Söke pamuğu tozdan grileşti

Söke ilçesinde pamuk üreticileri başta olmak üzere çiftçiler Organize Sanayi Bölgesi’ndeki (OSB) fabrika bahçesinde açık alanda depolanan maddelerden havalanan toz bulutundan şikayetçi.

29 Ağustos 2018 - 11:52 0
reklam
reklam

Söke Organize Sanayi Bölgesi’nin alt kısmında bulunan Sazlı mahallesindeki tarlalarının sahipleri bir fabrikadan yayılan toz bulutundan şikayetçi. 5 bin dönüm üzerindeki pamuk tarlaları, narenciye bahçeleri ve hayvancılık işletmelerinin toz tabakası ile kapladığı iddia edildi.

TEDBİR ALINMALI
Söke Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kocabaş, gazetecilere yaptığı açıklamada, sanayiye karşı olmadıklarını ancak gerekli tedbirlerin alınarak çevresel zararların önlenmesi gerektiğini söyledi.

OSB’deki uçuşan hammaddelerin örtü ya da depo altına alınması gerektiğini belirten Kemal Kocabaş, sanayi tesislerinin bacalarının da denetlenmesi gerektiğini ifade etti.

“10 BİN KİŞİNİN SAĞLIĞI TEHLİKEDE”
Kocabaş, şöyle konuştu:

“Toz pamuk bitkisini tamamen kaplamış. Bu pamuk tekstilde kullanılacak. Öte yandan nefes yoluyla ciğerlerimize çektiğimiz bu toz sağlığı tehdit ediyor. OSB’de ortalığa savrulan maddeler kontrol altına alınmalı. Bu hem bitki hem de burada yaşayan 10 bin nüfusun sağlığı aşısından önemli. Narenciye ağaçları yakın zamanda büyüyemez duruma gelecek.”

“İŞÇİ ÇALIŞTIRAMIYORUZ”
Bölgede çiftçilikle uğraşan Erdal Dinçsoy ise, toz bulutundan dolayı tarlasında çalıştıracak işçi dahi bulamadığını ileri sürdü.

Söke Belediye Meclis Üyesi Abdülmüttalip Demir de, Çevre İl Müdürlüğü ve Çevre Bakanlığı tarafından gerekli denetimlerin yapılması gerektiğini kaydetti.

5 BİN DÖNÜM ZARAR GÖRDÜ
Bölgedeki tozun insan sağlığı ve tarımı tehdit eder boyutlara ulaştığını belirten Demir, bu durumdan bölgedeki yaklaşık 5 bin dönüm arazinin zarar gördüğünü de sözlerine ekledi. (AA)

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam