Söke’de müzelik yağhane

Söke’ye bağlı Yeşilköy’de bulunan 75 yıllık yağhane, modern fabrikalara yenilerek kapattığı kapılarını Söke Belediyesi için açtı. Tarihi yağhaneyi fotoğraflayan Söke Belediyesi, geçmişten günümüze gelen bu kültürü gelecek nesillere tanıtacak.

13 Temmuz 2018 - 11:23 0
reklam

Söke’nin dağ köylerinde benzerine az rastlanan bir yağhane bulunuyor.
Açık alanda bulunanlardan farklı olarak ilk kez kapalı alanda kurularak döneminin zeytinyağı fabrikasını andırıyor. Modern fabrikalara yenilerek kapısına zincir vurulan yağhanenin kapıları yaklaşık 50 yıl sonra Söke Belediyesi Kent Müzesi için açıldı.

Tarihi yağhane, Söke’de Hacı Durmuş Ali Aşkın tarafından 1943’te kendi ihtiyacını karşılamak üzere Yeşilköy (Azap)’da kurulmuş ve eski usulde ayak sıkım yapılan bir tesis. Kısa süre içinde ihtiyaçtan çevresine de hizmet vermeye başlayan tarihi yağhane ilçede modern zeytinyağı fabrikasının kurulmasıyla 1960’lı yıllarda kapanmış.
Kazım Aşkın tarafından korunarak bugünlere gelmesi sağlanan yağhane yaklaşık 55 yıldır atıl duruyor.
Aşkın, yağhanenin kapılarını Söke Belediyesi Fatma Suat Orhon Müze ve Sanat Evi Sorumlusu Cevdet Üzüm’e açtı. Üzüm, yaptığı kent belleği ve arşivi çalışmaları kapsamında fotoğraf ve görüntülerini çektiği tarihi yağhanenin hikayesini gelecek nesillere taşıyacak. (İHA)

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam

reklam
escort