Sonu evliliğe kadar uzanıyor…

Dini bayramlarda yapılan eğlence olarak geçen ve diğer adı panayır olan ‘gencer’ Aydın’ın Yenipazar ilçesinde asırlık gelenek olarak devam ettiriliyor. Binlerce insanın bir araya geldiği Yenipazar Genceri’nde çevre halkının bayramlaşmasının yanı sıra, sonu evliliğe uzanan hayırlı işlere de imza atılıyor.

reklam
15 Eylül 2016 0
reklam

1

Hüseyin KUYUCAKLIOĞLU-Aydın Haber Ajansı/YENİPAZAR- Aydın’ın Yenipazar ilçesinde geçmişi çok eskilere dayanan ‘gencer’ geleneği, değişen yaşam tarzlarına rağmen yaşatılmaya çalışılıyor. Yenipazar’da her yıl Ramazan ve Kurban bayramlarının 2. gününden itibaren panayır pazarı kuruluyor. Tüm ilçe halkı ve Yenipazarlı olup da zamanla ilçe dışına göç eden Yenipazarlılar bu panayırda bir araya gelerek bayramlaşıp hasret gideriyor. Şimdiler pek olmasa da geçmiş yıllarda birçok kişinin bu panayırda tanışıp evlenmeleri ise genceri daha bir anlamlı kılıyor. Özellikle hediyelik eşyaların satıldığı panayır sabahın ilk saatlerinden itibaren hareketleniyor ve akşam gün batımına kadar pazarda canlılık devam ediyor.

GELENEĞE SAHİP ÇIKIYORUZ

Asırlık geleneğe sahip olan Yenipazarlılar bu geleneği yaşatmak için mücadele verdiklerini ifade ederek, “Bu geleneği ve kültürü yaşatma adına direniyoruz. Fakat unutulmaya yüz tutan gelenek ve göreneklerimizin yaşatılması için hala Yenipazar halkı Gencer’i canlı tutmaya çalışıyor. Bu panayırı gezmeye gelen ilçe halkı ve dışarıdan gelen Yenipazarlılar bayramlaşma olanağı da buluyorlar” dedi.

2

PİDECİLER DOLUP TAŞIYOR

Gencer için Yenipazar’a gelen vatandaşlar meşhur Yenipazar pidesini de yemeden dönmüyor. Bütün pidecilerin dolup taştığı Yenipazar Genceri’nde pideciler adeta çifte bayram yapıyor. Önceki yıllarda yaşanan yoğunluğun bir benzeri de bu sene yaşanınca pide tezgâhlarında sürpriz bir isim de yardımda bulundu. Gencer günü siyaseti bırakıp pideci önlüğünü takan AK Parti Yenipazar İlçe Başkanı ve Sümer Pide Salonu Sahibi Mehmet Somer, çalışanlarına pide yapımında yardım etti.

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam