‘Sultanhisar Çileği’ coğrafi işarete başvurdu

Türkiye’de çilek üretiminde Antalya ile ikinciliği paylaşan Sultanhisar, çileğini markalaştırmak adına coğrafi işaret belgesi almak için kolları sıvadı.

16 Nisan 2018 - 11:16 0
reklam
reklam

İlçenin turizmine el atan Sultanhisar Kaymakamı Turgay Hakan Bilgin, bu projesiyle tarımsal değerlerin tanıtımı için de atağa kalktı.

Çilek sezonunun gelmesi ile markalaşmanın önemine dikkat çekmek üzere çalışmalara başladıklarını ifade eden Sultanhisar Kaymakamı Turgay Hakan Bilgin, yetersiz tanıtım sorununu aşmak üzere kolları sıvadıklarını söyledi.
Aydın’ın çilek üretiminde birinci kestane üretiminde ikinci sırada yer alan Sultanhisar’ın bilinirliği sağlamak üzere coğrafi işaret belgesine başvurduklarını ifade eden Kaymakam Bilgin, “Sultanhisar olarak Aydın’da çilek üretiminde birinci, kestane üretiminde ikinci sırada yer almaktayız. 300 bin tonu aşan çilek üretimi ile Türkiye, Avrupa’da İspanya ile birinciliği paylaşan üçüncü ülke haline geldi. 142 bin ton çilek üretimi ile Mersin ilk sırada yer alırken Aydın yılda 60 bin ton civarında çilek üretiyor. Sultanhisar ise çileğin en fazla üretildiği ilçe konumundadır. Yılda yaklaşık 20 bin ton çilek de ihraç edilmektedir. Milli ekonomimize katkının yanı sıra 2 bin ailemize de ekmek kapısıdır. İlçemiz ekonomisi açısından çok değerli olan bu çileğin bilinirliğini artırmak, Sultanhisar çileği olarak markasını korumak, benzerlerinden ayırmak için coğrafi işaret tescil belgesi alarak kanuni koruma sağlamak amacıyla çalışma başlattık” dedi.
Sultanhisar’da seralarda inceleme yapan Kaymakam Bilgin’e bilgilendirme yapan çilek üreticisi Nihat Özyiğit, iyi tarım uygulamasına geçen seralarda dekar başına verimin 5 kat arttığını ifade etti. Kendi üretim yöntemi ile verimi 8 kat arttırarak kök başına bin 460 gram ile dekarda 8.6 ton üretim aldığını belerten Özyiğit, amaçlarının yıl boyunca tüketiciye hormonsuz ve hoş kokulu çilek yetiştirmek olduğunu kaydetti.
Kaymakam Bilgin öte yandan İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından organize edilen ve ilçedeki çilek üretiminin değerlendirildiği ‘Sultanhisar’da çilek üretimi, mevcut durum, sorunlar ve çözüm önerileri’ konulu panele katıldı.  (İHA)

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam