Sürücülere “Temmuz” uyarısı

Türkiye’de en fazla trafik kazasının Temmuz ayında yaşandığına dikkat çeken Aydın Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Semih Özmeriç, aşırı sıcakların herkesi bunalttığı Temmuz ayında trafiğe çıkan herkesi daha duyarlı olmaya çağırdı.

09 Temmuz 2018 - 11:12 0
reklam

Türkiye’de 2017 yılında gerçekleşen 182 bin 669 adet ölümlü yaralanmalı trafik kazasında 7 bin 427 kişinin hayatını kaybettiğini söyleyen Aydın Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Semih Özmeriç, elde edilen veriler ışığında en ağır kazaların meydana geldiği temmuz ayı için uyarıda bulundu.

“FRENE DEĞİL KURALA GÜVENİN”
Yaşanan ölümlü ve yaralanmalı kazaların yüzde 11’inin Temmuz ayında gerçekleştiği bilgisini veren Özmeriç, “Bunda aşırı sıcaklarla birlikte yazın yoğunlaşan trafiğin etkisi olduğunu düşünüyorum. Aşırı sıcakla birlikte insandaki mayışma direksiyonda dikkati de olumsuz etkilediği için sürücülerin imkanlar ölçüsünde yolculuk saatlerini serin ve gölge vakitlere getirmelerini tavsiye ediyoruz. Direksiyona geçen herkesin frene değil kurala güvenmesini istiyoruz.” dedi.

“YÜZDE 89,9 SÜRÜCÜ KUSURLU”
Yaşanan kazalarda yüzde 89,9 oranında sürücü kusurunun bulunduğunu belirten Özmeriç, trafik bilincinin çocuklara verilmesinin çok önemli olduğuna dikkat çekti. Özmeriç, “2017 yılında gerçekleşen trafik kazalarında ölen kişilerin yüzde 43,2’si sürücü olarak belirlendi. Aynı yıl içerisinde trafik kazasında hayatını kaybedenlerin yüzde 34,2’sinin yolcu, yüzde 22,6’sının da yaya olduğu tespit edildi. Trafik kazalarında ölenler cinsiyetlerine göre ayrıldığında ise, yüzde 76’sının erkek, yüzde 24’ünün kadın olduğu saptandı. Yaşanan 182 bin 669 ölümlü yaralanmalı kazanın da yüzde 67,4’ü gündüz, yüzde 30’u gece ve yüzde 2,6’sının da sabaha karşı yaşandığı kaydedilmiş” diye konuştu.  (İHA)

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam

reklam
escort