Suya buz gibi zam!

Aydın Büyükşehir Belediyesi, su fiyatlarına 1 Ocak’tan geçerli olmak üzere yüzde 7 oranında zam yaptı. Aydın’a göre yaşam koşulları 3 kat daha pahalı olan İstanbul’un Büyükşehir Belediyesi ise 2018 yılında su fiyatlarında yüzde 5 oranında indirim kararı aldı.

reklam

16 Kasım 2017 - 10:01 0
reklam

Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi, Aydın Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Kurul Toplantısı’nda suya zam yaptı. Toplantıda alınan kararla yıllık metrekareye 645 mm yağış düşen Aydın’da suyun fiyatı yüzde 7 oranında artırıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi ise İstanbul’a çok fazla yağış düşmemesine ve barajlardaki doluluk oranı yüzde 100’lere ulaşmamasına rağmen suyun ton fiyatlarında yüzde 5, engellilerin kullandığı suda ise yüzde 50 oranında indirime gitti.

İSTANBUL’DA İNDİRİM

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın istifasının ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçilen Mevlüt Uysal başkanlığındaki Belediye Meclisi ise, 2018 yılında İstanbul’daki tüm konutlarda su tarifesine yüzde 5 indirim yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, İSKİ Genel Kurulu, Başkan Mevlüt Uysal’ın teklifini görüşüp onayladı. Karara göre, İstanbul’daki konutlarda 1 Ocak 2018’den itibaren suyun 1 metreküp fiyatı 4,59 TL’den 4,37 TL’ye düşecek. Kararla, suyun kullanım oranına göre artış gösteren Konut 2 kademe fiyatı 6,71 TL’den 6,40 TL’ye, kademe 3 tarifesi 9,77 TL’den 9,31 TL’ye düşüyor. Uysal’ın teklifiyle, İBB Meclisi’nden oy çokluğuyla geçen karara göre ayrıca, şehit ve gazi aileleri ile engelli ve dar gelirli vatandaşlara uygulanan yüzde 50 indirim hakkı devam edecek. Uysal’ın teklifiyle, konutların su tarifesinde 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren yüzde 5 indirim yapılacak. İSKİ ayrıca, şehit ve gazi aileleriyle engelli ve dar gelirli vatandaşlar, “Kademeli Tarife”den muaf tutulup, konut 1 kademesinden tarifelendirilecek.

ASIL ZAM DAHA SONRA

Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi’nin kararına tepki gösterenler ise, ‘’Aydın Büyükşehir Belediyesi geçen yıl yaptığı fahiş su zammı ile hepimizi perişan etti. 2018 için de yüzde 7 zam yaptı. Asıl darbeyi ise önümüzdeki yılın sonunda yiyeceğiz. Büyükşehir Yasası köyden dönüşen mahallerde 5 yıl süreyle su zammı yapılmamasını öngördü. Önümüzdeki yılın ardından köyden dönüşen mahallelerde ve mücavir alanlarda süre biteceği için su fiyatlarında yüzde 300-400’leri bulan artışlar olacak. Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin şimdi yaptığı bu zamlar, gelecekteki fiyatları astronomik ölçüde artıracak’’ dediler.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam

reklam

reklam