Tamirci çırağıydı, Başkanı oldu

Henüz 5 yaşındayken annesini, 10 yaşındayken de babasını kaybetti. İki kardeşiyle birlikte hayatta yapayalnız kaldı. Bir tamirci ustasının yanında çırak olarak işe başladı. İki kardeşini de o büyüttü. Daha sonra kendi dükkanını açarak, kendi erkek kardeşi dahil onlarca genci meslek sahibi yaptı. Aydın Tamirciler Odası Başkanı Hasan Eyefçi’nin (52) gençlere örnek olacak, azim dolu yaşam hikayesini konuştuk.

02 Temmuz 2018 - 09:41 0
reklam

Merve Danışman / Manşet Aydın- EFELER-  Aydın Tamirciler Odası Başkanı Hasan Eyefçi, azim dolu hikayesiyle örnek oldu. Eyefçi, 1971 yılında, henüz 5 yaşındayken annesini, 10 yaşındayken babasını kaybetti. Bir kız, biri erkek iki kardeşiyle yapayalnız kalan Eyefçi, bütün yükü omuzlarına aldı.

Geçimini sağlamak için meslek edinmek zorunda kalan Hasan Eyefçi, 12 yaşındayken bir ustanın yanında çırak olarak tamirciliğe başladı. 9 yıl ustasının yanında çalışarak iki kardeşine bakan Eyefçi, daha sonra kendi dükkanını açtı. Bu dükkanda, kendi erkek kardeşi dahil, çok sayıda genci meslek sahibi yaptı. Eyefçi, “Tekrar şansım olsa, yine tamirciliği seçerdim. Bu meslek sayesinde hayatımı kazandım” dedi.

Mesleğini kazanan ve işyeri kuran Eyefçi, 1996 yılında Tamirciler Odası’nın yönetim kuruluna girdi. 2002 yılında oda başkanı olan Eyefçi, 580 üyesi bulunan odayı 16 yıldır aralıksız yönetiyor. Bu yıl Aydın Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkan Vekilliğine seçilen Eyefçi, kendini işine adayan ustaların en önemli sorunu olan çırak yokluğuna dikkat çekti.

“SANAYİDE ÇIRAĞA İHTİYAÇ VAR”

Sanayide çok sayıda ustanın yetiştirecek çırak bulamamasından yakınan Eyefçi, “Bu sorunu hep birlikte çözmeye çalışıyoruz. Çocuklar, 18 yaşında liseyi bitiriyor. Üniversiteyi kazanamazsa bize geliyor. O yaştaki çocuğu da eğitmek ve öğretmek çok zor. Biz, çocuklar eğitim görmesin demiyoruz. Ancak kendilerine bir meslek seçsinler. Haftanın bazı günleri okula gidip, bazı günleri iş yerine gelsinler. Böylece hem eğitimli, hem meslek sahibi gençler yetişir” dedi.

“AYDIN’A YURT İHTİYACI VAR”

Sanayide çalışacak çırakların kalması için bir yurt gerektiğini belirten Hasan Eyefçi, taleplerini şu sözlerle dile getirdi:
“Çıraklık eğitime köylerden taşımalı gelip giden çocuklar var. Burada çalışmaları problem oluyor. Bunun önüne geçmek için bir yurt talep ediyoruz. Bununla ilgili çalışmalarımız sürüyor. Aynı zamanda çırak sorununun önüne geçebilmek için köylerde, beldelerde ailelere broşürler dağıtacağız. Daha önce de bunu yapmıştık.”

“İŞ ARAYAN BANA GELSİN”

“Sanayide meslek ölmez” diyen Başkan Eyefçi, burada çalışan kişilerin işsiz kalmayacağına vurgu yaptı. Eyefçi, “Üniversiteden mezun olup işsiz kalan çok kişi var. Ancak sanayide meslek öğrenip de işsiz kalan yoktur. Eğer, 5 yıl sanayide çalışıp ‘Ben işsizim’ diyen varsa, bana gelsin ben onu istihdam edeceğim.” ifadelerini kullandı.

“SİGORTA DÜZENLEMESİ YAPILSIN”

Çocukların yaz tatilini meslek öğrenerek geçirmeleri için üç ay çalışmalarını istediklerini söyleyen Eyefçi, “Ancak buna korkuyoruz. Üç ay çalışması için aileler çocuklarını getiriyor, almıyoruz. Çünkü bu çocuklar için sigorta istiyorlar. Kısa süre çalışacak bir çocuğa nasıl sigorta yapalım? Harçlığını verelim, destek olalım. Ama sigorta ustayı da kurtarmıyor. Yapmayınca da cezası var. Üç aylık çalışan çocuklara bir düzenleme gelmeli.” dedi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam

reklam
escort