Tarımda destekleme ödemeleri gecikmesin

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, çiftçiye 490 milyon TL’lik müjde verirken, Aydın Ziraat Odası Başkanı Kendirlioğlu, “Devlet mağdur etmemeye çalışıyor ancak geç gelen ödeme çiftçiyi zorluyor” dedi

25 Kasım 2018 - 14:42 0
reklam
reklam

Kıymet Sarıyıldız/Manşet Aydın-EFELER Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tarımda 2018 yılı destekleme ödemelerinin yakın zamanda tamamlanacağını açıklarken, Aydın Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendircioğlu, gecikmeye dikkat çekti. Pakdemirli, 490 milyon TL’lik miktarın ödenmeye başlanacağını, bununla birlikte 2018 için belirlenen 14.5 milyarlık rakamın 12.7 milyar TL’sinin tamamlanmış olacağını dile getirdi. Devletin çiftçiyi mağdur etmemeye çalıştığını söyleyen Kendirlioğlu, “Gecikmeli de olsa ödemelerimiz geliyor. Organik tarım desteklemeleri vardı. Onların normal şartlarda Ağustos ayında ödenmesi gerekiyordu. 3 aylık bir gecikme oldu. Ama sonuçta geldi. Çiftçinin devletten alacağı kalmaz mantığıyla düşünüyorum” dedi.
ÇİFTÇİNİN PLANLARI AKSIYOR
Devletin imkanlarına paralel olarak elinden geleni yaptığını belirten Kendirlioğlu, “Devletin imkanı oldukça çiftçiyi mağdur etmemeye çalışıyor. Ama şöyle e bir durum var. Çiftçinin de kendine göre sorun ve planı var. Desteklerin hükumetin açıkladığı günlerde gelmesi gerekir ki çiftçi ona göre plan ve ödemelerini düzenlesin. Çünkü bu para çiftçinin cebinde kalmıyor. O yüzden ödemelerin gecikmemesi gerekir. Ya da önceden çiftçiye bunu duyurmaları gerekir. 23 Kasım’dan itibaren bu destekler çiftçimizin hesabına yatmaya başladı. 30 Kasım’da da tamamen bitecek. Aralık ayında da iyi tarımla ilgili desteklemeler çiftçinin hesabına geçecek. 2018’i de bu şekilde bitirmiş olacağız” yorumunu yaptı.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam