Tayland’ın Ejder meyvesi Aydın’da

Aydın’da pizzacı Övünç Yorbik ve eğitimci Levent Topludal ‘ejder meyvesi’ olarak bilinen pitayayı Aydın’da yetiştirmek için sera kurdu. Geçen yıl dikilen fidanlardan ekim ayında ilk mahsulü alacak olan girişimciler Ege Bölgesi’nde ürünü yaygınlaştırmak üzere fidan satışına başladıklarını söyledi.

17 Mayıs 2018 - 10:22 0
reklam

Tayland’da gemilerde tayfa olarak çalışırken gördüğü meyveyi İncirliova’da üretmek üzere kolları sıvayan Övünç Yorbik, eğitim uzmanı olan arkadaşı Levent Topludal ile Gerenkova Mahallesi’nde bin metrakarelik sera kiraladı.
Geçen yıl temmuz ayında 35 bin lira yatırımla üretime başladıklarını söyleyen Övünç Yörbik, “Fidanlarımız 2 metreye buldu. Henüz meyve vermeye hazır olmayan bitkilerden ekim ayında ürün almayı bekliyoruz.” dedi.
FİDAN SATIŞINA BAŞLADILAR
Akdeniz’de bilinen Pitaya’yı Aydın’a ve Ege Bölgesi’ne kazandırmak istediklerini belirten Övünç Yorbik, fidan satışlarına başladıklarını da kaydetti. Meyveleri 300 gram ile 1 kilo arasında değişen pitayanın, büyüklüğüne göre 8 ile 18 lira arasında değişen fiyatlarla piyasada alıcı bulduğunu anlatan Yorbik, pitaya fidanlarının ise 40 ile 45 lira arasında değişen fiyatlarla satıyor. Türkiye’de 60 kadar pitaya üreticisi olduğunu belirten Yorbik, ancak yetiştirilen ürünün az olduğu için iç piyasaya yetmediğini söyledi.
‘SICAĞI ÇOK SEVİYOR’
Üretimin artması ile pazarlarda pitayanın görülebileceğini ifade eden Levent Topludal da “Pitaya, Türkiye’de çok tanınan bir meyve değil. Dikenli incir üretip, ‘pitaya’ diye satıyorlar. Bu konuda da üreticiyi ve bu işi yapmak isteyenleri doğru bilgilendirmek gerekiyor. Dünyada 120 çeşit pitaya var. Bizdeki pitayalar rüzgarla döllenebilen cinsten. Sıcak iklim meyvesi olduğu için yaz ve kış sıcaklığın 32 derecenin altına düşmemesi gerekiyor. Henüz meyve almadık. Ama daha şimdiden gelerek meyve siparişi verenler oluyor” diye konuştu.
EJDER MEYVESİ NEDİR?
Mersin’de yavaş yavaş yaygınlaşmaya başlayan bu meyvenin kaktüsgiller ailesinden olduğunu anlatan Topludal, şunları kaydetti: “ Ejder meyvesi olarak da bilinen pitaya pembe, kalın ve farklı kabuğunun altında susama benzer siyah çekirdekleri olan beyaz ya da kırmızı bir meyve. Meyve dokusu, siyah ve çıtır tohumlarının varlığı nedeniyle kiviye benzetilir. Tohumları etli kısımla birlikte yenir. Meyve suyu ya da şarap yapımında ya da diğer içecekleri tatlandırma, tat sağlamak için kullanılabilir. Çiçekleri yenilebilir veya çayı yapılabilir. Meyvenin kabuğu kesinlikle yenmez.” (DHA)

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam

reklam
escort