Tele-kulak çetesine asırlık ceza

Aydın’da görülen yasa dışı dinleme davasında dönemin Emniyet İstihbarat Şube Müdürü Ömür Candemir’in de aralarında olduğu 7 polis hakkında 16 yıldan 100 yıla kadar değişen hapis cezaları istendi.

09 Nisan 2018 - 19:17 0
reklam
reklam

Naci Eriş/Manşet Aydın-Efeler Mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı, yasa dışı dinlemelerin FETÖ/PDY’nin çıkarları doğrultusunda, şantaj amaçlı yapıldığını açıkladı.

17/25 Aralık sürecinden sonra Aydın’ı da kapsayan 30 ildeki operasyonlarda ortaya çıkarılan yasa dışı dinlemelere ilişkin davanın görülmesine devam edildi. Şimdiki Aydın Ticaret Odası Başkanı Hakan Ülken, bazı siyasi parti temsilcileri ve görevi başındaki polisler ile iş adamlarının yasa dışı olarak dinlenmesine ilişkin Aydın 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, Cumhuriyet Savcısı 3’ü tutuklu 7 sanık hakkında mütalaasını açıkladı.

DİNLEMELER FETÖ’NÜN AMAÇLARI DOĞRULTUSUNDA

Dönemin İl Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü Ömür Candemir’in de aralarında olduğu 10 sanıktan 7’sinin cezalandırılmasını isteyen savcı, dinlemelerin FETÖ/PDY’nin amaçları doğrultusunda yapıldığına dair önemli tespitlerde bulundu.

Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Gülle mütalaasında, dinlenen kişilerin sözde organize suç örgütü üyesi-yöneticisi gibi gösterildiğini, üst düzey emniyet ve askeri görevlilerin telefonlarının IMEI numarası yazılarak başka isimler adı altında dinlenildiğini, yasa dışı unsurlara karşı mücadele veren emniyet mensuplarının çete elemanı gibi gösterildiğini vurguladı.

Yasa dışı dinlemelerin Aydın ile birlikte 30 ayrı ilde aynı dönemde gerçekleştirildiği değerlendirildiğinde usulsüzlüklerin bireysel değil, tüm Türkiye’yi kapsayan organize bir faaliyet olduğunu tespit eden savcı, resmi belgede sahtecilik yapıldığını da saptadı.

Yasa dışı dinlemelerin FETÖ/PDY’nin hedefleri doğrultusunda yapıldığına dikkati çeken Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Gülle mütalaasında, “Dinlemelerin örgütün amaç ve hedeflerine hizmet etmeye yarayacak ve şantaj unsuru olarak kullanılacak bilgileri elde etmeye yönelik sistemli, planlı ve organize bir şekilde yapıldığı, evrakları hazırlayanların çoğunlukla aynı sanıkların olduğu, bunun da gizli ve örgütlü bir yapıyı ortaya koyduğu, dinlemelerin FETÖ Silahlı Terör Örgütünün faaliyetleri çerçevesinde gerçekleştirildiği anlaşılmıştır” dedi.

100 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

Mütalaada, FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyeliği, resmi belgede sahtecilik ve haberleşmenin gizliliğinin ihlali suçlarından, katılanların her biri için ceza istenen sanıklardan Ömür Candemir ve Serkan Terli’nin 16 yıldan 40 yıla, Mehmet Yanar’ın 33 yıldan 90 yıla, Muharrem Kömür’ün 13 yıldan 30 yıla, Metin Dedeoğlu’nun 37 yıldan 103 yıla,
Musa İşcan’ın 30 yıldan 85 yıla ve Mehmet Demir’in 20 yıldan 50 yıla kadar hapsi talep edildi.
Savcı, tutuklu sanıklar Muharrem Kömür, Mehmet Yanar ve ve Musa İşcan’ın tutukluluk hallerinin devamını, tutuksuz sanıklar Ömür Candemir, Serkan Terli, Mehmet Demir ve Metin Dedeoğlu’nun tutuklanmasını istedi. Ayrıca Firari sanık Resul Köse, Ali Arbaz ve Numan Öz hakkındaki dosyanın ayrılması talep edildi.

Aydın 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi heyeti ara kararında, 4 sanık hakkındaki yeniden tutuklama talebini reddetti.
Duruşma, sanıkların esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmaları için ileri bir tarihe ertelendi.

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam