Tezcan’a saldırı davası, ağır cezadan döndü

Aydın 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nin görevsizlik kararı vererek ağır cezaya gönderdiği Bülent Tezcan’a silahlı saldırı davası, Aydın 3. Asliye Ceza Mahkemesi’ne iade edildi. Mahkeme kararında, Aslparslan Sargın’ın imkan varken Tezcan’a yönelik öldürme kastıyla hareket etmediği vurgulandı.

12 Temmuz 2018 - 13:17 0
reklam

(ÖZEL HABER) – Naci Eriş / Manşet Aydın- EFELER- CHP Genel Başkan Yardımcısı, Parti Sözcüsü ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan’a yönelik 29 Ekim 2016’da düzenlenen silahlı saldırı ile ilgili dava, yeniden asliye ceza mahkemesine gönderildi.
Tezcan’a yönelik saldırıya ilişkin iddianamede, ‘kasten adam yaralama’ suçlaması yöneltilmiş ve Aydın 3. Asliye Ceza Mahkemesi’n de dava açılmıştı. Son duruşmada karar çıkması beklenirken, mahkemenin değişen hakimi görevsizlik kararı vererek dosyayı ağır ceza mahkemesine göndermişti.
Aydın 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, Alparslan Sargın ve Fatih Yeşilyurt’un avukatları aracılığıyla yaptığı itirazı değerlendirdi.

ÖLDÜRME KASTI YOK
3. Asliye Ceza Mahkemesi’nin görevsizlik kararındaki gerekçeler ve itiraz başvurusundaki gerekçeleri ele alan mahkeme heyeti, “Bülent Tezcan’ın yaralanmasına bir adet merminin neden olduğu, atış mesafesinin 50 santimetre civarında olduğu, sanığın birden çok kere ateş etme imkanı varken etmediği, eylemine kendiliğinden son verdiği, şikayetçinin yaşamsal bölgelerine ateş etme imkanı varken etmediği, olaydan sonra sarf ettiği sözlerle yaralama kastını bildirdiği” gerekçeleri ve yerleşik Yargıtay kararları doğrultusunda eylemin, ‘kasten silahla yaralama’ olarak kabul edilmesi gerektiğine hükmetti.

GÖREVSİZLİK KARARI KALDIRILDI
Alparslan Sargın ve Fatih Yeşilyurt’un itirazını kabul eden Aydın 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, görevsizlik kararını kaldırarak dosyayı Aydın 3’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’ne iade etti.
CHP Genel Başkan Yardımcısı, Parti Sözcüsü ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, bir restoranda partililerle oturduğu sırada Alparslan Sargın tarafından vurularak yaralanmıştı. Tezcan, Sargın’ın kendisini öldürmeye çalıştığını öne sürmüştü. Alparslan Sargın ise Bülent Tezcan’ın HDP kongresinde çalınan PKK marşında ayağa kalkıp saygı duruşunda bulunması nedeniyle kendisine tepki gösterdiğini söylemişti.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam

reklam
escort