TSK’dan Dev Tatbikat!

TSK’dan nefes kesen tatbikat. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) en büyük tatbikatı, bu yıl müttefik ülkelere de açıldı. TSK, dünyanın en riskli hücum harekatı olan Amfibi harekat konusundaki yeteneğini müttefikleri ile paylaştı.

reklam
26 Mayıs 2016 0
reklam

Dünyanın en güçlü ordularından biri olan Türk Silahlı Kuvvetleri, yaptığı tatbikat ile bir kez daha göz doldurdu. Efes 2016 Müşterek Fiili Atışlı tatbikatı çerçevesinde yapılan Amfibi Harekata Türk Silahlı Kuvvetleri yanısıra çeşitli ülkelerin askeri personeli de katıldı. Amfibi harekat kapsamında Demircili bölgesinde araç ve personel çıkarma gemilerine bindirildi. Ardından 20 mil hızı ile dünyadaki benzerlerinden çok üstün olan yeni çıkarma gemileri ile deniz geçişi yapıldı. Çıkarma öncesi deniz piyadeleri okudukları and ile moral motivasyonu en üst noktaya çıkardı.

Plaj bölgesine ulaşan çıkarma gemilerinin kapak atmasından sonra hızla çıkarma başladı. Tank ve zırhlı personel taşıyıcıların çıkışının ardından kıyı başı tutan Deniz piyadesi hafif silahlarla çatışmaya girdi. Dünyanın en riskli harekatlarından olan amfibi harekat kapsamında tank atışları da yapıldı. Bu arada 105 milimetrelik çekili toplarda zırhlı muharebe araçlarına bağlı olarak kıyıya çıkarıldı.

tskdan-nefes-kesen-tatbikat

Efes 2016 Müşterek fiili atışlı tatbikatına Amerika Birleşik Devletleri ,Suudi Arabistan ve Polonya’dan gelen askeri personel de katıldı. Tatbikatta ,Türk Silahlı Kuvvetleri Kıbrıs Barış Harekatı ile deneyim kazandığı amfibi harekat yeteneğini harekata katılan yabancı birliklerle paylaştı.

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam