Tüketici Değil, Üretici Oldular

Günümüzde birçok kadın yaşadığı boşluktan dolayı depresyona girerken, Elazığ’da ev hanımları tüm bayanlara örnek olacak bir çalışmaya imza attı. Bir daireyi atölyeye çeviren bayanlar, evde kullanmadıkları eşyalardan yeni objeler yapıp ekonomiye geri kazandırdı.

reklam
27 Mayıs 2016 0
reklam

İzzetpaşa Mahallesi’nde bir apartmanda kiraladıkları dairede, bir araya gelen kadınlar, Halk Eğitim Merkezi’nin de desteğiyle boş vakitlerini değerlendiriyor hem ev ekonomilerine katkı sağlıyor. Her gün öğleden sonra bir araya gelen kadınlar, evden getirdikleri kullanılmayan kıyafet, kumaş ve kutu gibi çeşitli eşyalardan, yeni ürünler ortaya çıkararak satışını yapıyor.

elazigda-ev-hanimlari-bir-daireyi-atolyeye-cevirerek-evde-kullanmadiklari-003

46 yaşındaki Nermin Orman, boş zamanlarını burada geçirdiğini belirterek, bir arkadaşının getirdiği kullanılmayan eski kravatlardan mutfak önlüğü yaptıklarını anlattı.

elazigda-ev-hanimlari-bir-daireyi-atolyeye-cevirerek-evde-kullanmadiklari-002

27 yaşındaki ev hanımı Gamze Şengül de, evdeki eski eşyaları geri dönüşüm yaparak ekonomilerine kazandırdıklarını söyledi.

Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’ne bağlı olarak usta öğreticilik yapan Selma Alış ise, ”Ürünlerimiz genellikle kursiyerlerin kendi çabalarıyla hazırlandı. Hazır aksesuarlardansa evimizdeki ürünleri değerlendirme yoluna gittik ve çok güzel şeyler çıktı. Eskimiş kıyafetlerimizi keserek onlardan paspaslar yaptık. Erkeklerin kullanmadıkları eskiyen kravatlarını mutfak önlüğüne çevirdik. Keçe çantalarımız, banyo takımlarımız, masa örtülerimiz, kutularımız ve bir çok el işi ürünümüzü bugün mahallemizden gelen misafirlerimize sergileyeceğiz. Gün boyunca burada çalışıyoruz ve eve asla iş götürmüyoruz. Bizim burada kursumuzu açmamızın amacı ev hanımlarını tüketici pozisyonundan üretici pozisyonuna geçirmek ve onları sosyal bir aktivite içerisine sokmak. Çoğu insan boşluktan, depresyondan yakınıyor. Bunun çaresi de bir şeylerle uğraşmak.” şeklinde konuştu.1662463

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam