Tüm Türkiye’de Bugün Başladı!

Emniyet Genel Müdürlüğü, zorunlu kış lastiği uygulamasının bugünden itibaren başladığını bildirdi. Kış lastiği denetimleri ise 5-11 Aralık tarihleri arasında yapılacak.

reklam
01 Aralık 2016 0
reklam

8129443-kopya
Emniyet Genel Müdürlüğü zorunlu kış lastiği uygulamasını bugün başlattı. Sürücülerin güven içinde seyahat edebilmeleri için zorunlu hale getirilen kış lastiği denetimleri 5-11 Aralık’ta yapılacak. Emniyet Genel Müdürlüğü yaptığı açıklamada şunları söyledi:
Emniyet Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Şehirlerarası karayollarında yolcu ve eşya taşımacılığı yapan taşıtlar için her yıl 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanma zorunluluğu getirilmiş, şehiriçi taşımacılıkta ise karar alma yetkisi ilgili valiliklere bırakılmıştı. İlgili Yönetmelik ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının genelgeleri doğrultusunda şehirlerarası yollarda ve valiliklerce kış lastiği kullanımının zorunlu kılındığı il ve ilçe merkezlerinde 5-11 Aralık tarihleri arasında saat 10.00-12.00 ile 14.00-16.00 arasında karayolu güzergahlarında yol kenarı trafik denetimlerinde, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına bağlı yol kenarı denetim istasyonlarında, terminal/otogar giriş ve çıkışlarında, şehirlerarası yolcu ve eşya taşıyan taşıtlar ile valiliklerce karar alınan illerde yoğunlaştırılmış ‘kış lastiği’ denetimi yapılacaktır”
Açıklamada, kış lastiğinin yapısıyla ilgili yapılan tanımlamada, “Kış lastiği olarak geçen lastik türleri üzerinde M+S veya kar tanesi (snowflake) işareti bulunan ve 7 santigrat derecenin altındaki sıcaklıklarda yol tutuşunu artırmak amacıyla bileşimi özel olarak belirlenmiş, sırt yüzeyinde özel olarak tasarlanmış desenleri bulunan lastik türüdür. Sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastiklerde bu kategoriye girer” ifadeleri kullanıldı.

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam