Turizmcinin yüzü güldü

AK Parti’nin Turizmi Teşvik Yasası’nda değişiklik getiren 12 maddelik teklifinin Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaşması, Kuşadası’ndaki turizmcilerin de yüzünü güldürdü.

24 Mayıs 2019 - 21:19 0
reklam

Oğuzhan Boysan/Manşet Aydın-KUŞADASI

Türkiye’de turizm sektörünü yakından ilgilendiren 2634 sayılı “Turizmi Teşvik Kanunu’nda” yapılması planlanan 12 maddelik değişiklik, TBMM Genel Kurulu’ndan geçerek yasalaştı. Yeni kanuna göre; turizm bölgelerinde su, kanalizasyon ve katı atık tesisleri gibi altyapı hizmetleri artık Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da yapılabilecek. Ayrıca turizm amaçlı kullanılmasında fayda görülen, kültür ve turizm koruma bölgeleri ile hazine taşınmazları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca onay verilmesi halinde 2 ay içinde talep edenlere tahsis edilebilecek. Yeni yasayı Manşet AYDIN’a değerlendiren Kuşadası Otelciler ve Yatırımcılar Derneği (KODER) Başkanı Tacettin Özden, kanunda yapılan değişikliklerin sektörün önünü açacağını söyledi.

“BÜROKRASİ ORTADAN KALKACAK”

Tacettin Özden, 2634 sayılı “Turizmi Teşvik Kanunu’nda” yapılan değişikliklerin yatırımcının elini güçlendireceğini belirterek, “Sektörün dinamikleri her geçen gün değişiyor ve yenileniyor. Yasanın da zaten buna ayak uydurması gerekiyordu. Özellikle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın uygun görmesi halinde yatırımcıya 2 ay içinde hazine taşınmazlarından yer tahsis edilebilecek olması bürokrasi engelinin ortadan kalkması açısından çok önemli. Çünkü yatırımcı çabuk hareket etme fırsatı bulacak. Bu şekilde sektörün de önü açılacak” dedi.

“HİZMET KALİTESİ ARTACAK”

Kuşadası’nın duayen turizmcilerinden Celal Küçük de yasaya getirilen düzenlemeleri olumlu bulduğunu söyledi. Devletin kanunda yaptığı değişikliklerde turizm sektöründe çalışanları da dikkate aldığını belirten Küçük, “Özellikle turistik işletmelerde görev yapan personelin kalacağı ve dinleneceği alanlara belirli bir standart getirilmesi sektör için uzun vadede çok faydalı olacak. Çalışanlarımız turistlerin karşısına daha düzgün çıkarak hizmet verebilecek. Bu da kaliteyi artıracak” diye konuştu.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam

NAMAZ SAATLERİ
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-