Türkiye’de 3 ay OHAL ilan edildi.

Bakanlar ve Milli Güvenlik Kurulu toplantısından sonra alınan kararlarla ilgili bilgiyi bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kendisi verdi. Erdoğan Türkiye’de 3 ay boyunca olğanüstü hal ilan edildiğini açıkladı.

reklam
21 Temmuz 2016 0
reklam
reklam

MGK’nın darbe girişiminde bulunan terör örgütünün tüm unsurları ile ve süratle bertaraf edilebilmesi için anayasanın 120. maddesi uyarınca OHAL ilan edilmesini hükümete tavsiye etme kararı aldığını kaydeden Erdoğan,  Bakanlar Kurulunun da bu tavsiye doğrulusunda Türkiye’de üç ay süreyle OHAL ilan edilmesinin uygunluğu konusunda hem fikir olduğunu söyledi.

MGK ve Bakanlar Kurulu toplantıları sonrasında geçtiği kameralar karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Milletin gözbebeği olan TSK içinde yuvalanmış bir grubun emir komuta zinciri dışına çıkarak darbe girişimi başlattığının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Fethullahçı Terör Örgütü üyesi oldukları anlaşılan bu grup uçaklarla, helikopterlerle, tanklarla, silahlarla devlete ve millete karşı saldırıya geçmiştir. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, TBMM, Başbakanlık, Genel Kurmay Başkanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, MİT yerleşkesi, Boğaziçi Köprüsü ve çeşitli askeri birimlerimiz yoğun saldırı altında kalmıştır. Şahsımın ve hükümetin kararlı duruşu, milletimizin darbe girişiminde bulunanların karşısına cesurca dikilmesi, güvenlik güçlerimizin etkili müdahalesi sayesinde bu teşebbüs amacına ulaşamadı. Milletimizin ülkesine ve iradesine kararlı bir şekilde sahip çıkması karşısında darbecilerin silahları, tankları, helikopterleri, uçakları işe yaramadı. Asker elbisesi giymiş teröristler karşısındaki dik duruşları ile memleketine ve geleceğine sahip çıkan milletimiz gece boyunca kahramanlık destanları yazmıştır. Gencinden yaşlısına, işçisinden patronuna, köylüsünden şehirlisine kadar milletimizin tüm fertleri darbeciler karşısında tek vücut olmuştur. Darbe teşebbüsünde bulunan hainlerin karşısına dikilen vatandaşlarımız gözlerinin önünde onlarca kişi vurularak şehit olurken, yaralanan birçok kardeşimizde şehit olan kardeşlerimizi yaralı halleri ile kurtarma gayreti içine girmiş, sabaha kadar direnişlerini sürdürmüşlerdir. Kendisini bu milletin bir ferdi olarak hisseden herkes darbe girişiminin karşısında yer almıştır. Milletimiz 1960 darbesinde Menderes ve arkadaşlarına sahip çıkamamanın üzüntüsünü yıllarca yaşamıştır. 1980 darbesinde ‘bir sağdan bir soldan’ anlayışı ile darağaçlarına gönderilen gençlerine sahip çıkamayan toplumumuzun acısı hala tazedir. 15 Temmuz 2016 tarihi bu kötü gidişe ‘dur’ denilen bir dönüm noktası olmuştur. Ülkemiz tarihinde ilk defa bir silahlı darbe girişimi millet tarafından akamete uğratılmıştır. Türkiye demokrasi ve hukuk devletine olan bağlılığını vatandaşlarının canı pahasına ispat etmiştir” diye kaydetti.

1717715

Cumhurbaşkanı olarak; “Milletimle gurur duyuyorum” diyen  Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çok açık söylüyorum şuanda şu siyasi parti, bu siyasi parti bunun üzerinde duracak değilim. Cumhurun başkanı olarak ben milletimle iftihar ediyorum. Milletimizle birlikte inanıyorum ki bu engelleri aşmak suretiyle demokrasi tarihine bir kahramanlık destanını Türk milleti olarak biz yazmış oluyoruz. Haber alındığı andan itibaren Cumhurbaşkanı olarak Başbakanımızla, bakanlarımızla, emniyet teşkilatımızla, Silahlı Kuvvetlerimizin darbecilere karı duran komutanları ile çok yakın bir çalışma içinde olduk. Tüm tehlike ve tehditlere rağmen İstanbul’a gelerek milletimle beraber darbecilerin karşısında dimdik bir duruş sergiledik. Milletimizin dirayeti ve kararlılığı karşısında darbe girişimi ertesi gün akşam olmadan bertaraf edilmiştir” dedi.

Darbe girişiminden sonra Türkiye’nin ekonomik kredi notunu BB artıdan BB’ye düşüren S&P’nin durağandan seyirde  negatife indirilebileceğini kaydeden Erdoğan “Türkiye ile senin ne alakan var, Türkiye senin üyen değil. Daha önceden de bunu yaptın. Bizim seninle alakamız yok dedik ve ilişkiyi kestik. Şuanda siyasi bir karar açıklıyor kendine göre. ‘Ben bunu açıklarsam acaba Türkiye’de yatırımlar durur mu’ S&P boşuna uğraşma, bizimle hele hiç uğraşma. Aynı şeyleri bundan öncede yaptınız tutmadı, bugün de tutmaz. Biz kararlı bir şekilde yatırımlarımıza nasıl devam edeceğimizi göreceksin. Osmangazi Köprüsünü açtık. 26 Ağustos’ta Yavuz Sultan Selim Köprüsünü açacağız, 20 Aralık’ta Avrasya Tünelini açacağız. Sizin gücünüz bizim bu yatırımlarımızın ne açılmasına ne de yapılmasına yetmez. Bütün bu yaptıkları değerlendirme Türkiye ekonomisinin gerçeklerini yansıtmıyor. Bunlar böyle dönemlerde her şeyi yaparlar. Zaten onlar bu anları beklerler. Yarın bakarsınız bunlar piyasaya virüs salarlar, farklı adımlar atmaya yönelirler. Bu süreçte Türkiye başta tasarrufların artırılması konusundaki teşvikler olmak üzere ekonomideki reformlarını sürdürecektir” diye konuştu.

1708626

Erdoğan, piyasaların kendi kuralları içerisinde işleyişi konusundaki hassasiyetin, izlenen reel ekonomi politikası çerçevesi içerisinde devam edeceğinin altını çizdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan “Yine biz mali disiplinden asla taviz vermez, yolumuza öyle devam ederiz. Bugün yaptığımız Milli Güvenlik Kurulu toplantımızın hemen arkasından icra ettiğimiz Bakanlar Kurulu toplantımızın ve aldığımız kararların hayırlı olmasını diliyorum. Milletime şunu söylüyorum; ‘eyvah, şimdi olağanüstü hal ilan edildi, yoksa bu süreçte artık valiler devreden çıkıp, silahlı kuvvetler mi yönetime el koyacak?’ Asla böyle bir şey söz konusu değil. Tam aksine, valilerimizin yetkileri, iradeleri bu süreç içerisinde daha da artacak. Silahlı Kuvvetlerimiz valilerimizin emrinde, onların yönetiminde bu süreci sürdüreceklerdir. Bizler demokrasiden asla taviz vermedik, bundan sonra da vermeyeceğiz. Silahlı Kuvvetlerimiz de kesinlikle hükümetinin emrindedir, hükümetiyle birlikte hareket etme noktasındadır. Anayasamızın amir hükmü gereği, bu milletin seçmiş olduğu Cumhurbaşkanı, başkomutan olarak, bizler de askerimizle beraber Silahlı Kuvvetlerimizin içindeki bütün o virüsleri temizleme mücadelesini sürdüreceğiz. Diğer kurumlarımızda, emniyette ve diğerlerinde, bu tür virüsleri görüyorsunuz temizleme süreci devam ediyor. Kararlı bir şekilde bu da devam edecek. Adeta bir kanser virüsü gibi, vücut metastaz oldu, bunu temizlemeye mecburuz. Bunu inşallah temizleyeceğiz ki milletimiz huzur bulsun, milletimiz geleceğe umutla bakmaya devam etsin. Ben milletime şunu hatırlatıyorum; sakın endişeye kapılmayın. Hiçbir endişeye yer yok. Türkiye bu badireyi hamt olsun atlattı ve bundan sonra da yatırımlarıyla beraber bu süreci güçlenerek devam ettirecektir” ifadelerini kullandı.

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam