“Türkiye’nin tek açığı var, o da teknolojidir”

Bilim ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Akademik Yıl açılışına katıldı. Bakan Özlü burada üniversitelerin teknolojiyle ilerleyecek olmasına değinerek, “Türkiye’nin tek açığı var oda teknolojidir” dedi.

reklam

09 Kasım 2017 - 15:57 0
reklam

Bilim ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü Aydın’da Adnan Menderes Üniversitesinin Akademik Yılı ve TEKNOPARK açılış törenine katıldı. Adnan Menderes Üniversitesi Atatürk Kongre Merkezi Toplantı salonunda yapılan törene, Bilim ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, ADÜ Rektörü Cavit Bircan, Türk Patent Enstitüsü Başkanı Habib Asan’ın yanı sıra protokol üyeleri ve öğrencilerde katıldı. Törende ilk konuşmayı ADÜ Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan yaparak ADÜ’nün 1990 yılında kurulduğunu ve 56 bin öğrenci kapasitesine ulaştığını söyledi. Başarılı bir üniversite olduğunu vurgulayan Bircan çalışmalara devem edeceklerini vurguladı.

“TARIMDA DA TEKNOLOJİYİ KULLANMAK ZORUNDAYIZ”

Bilim ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü yaptığı konuşmasında, “Türkiye’nin içinde bulunduğu güvenlik sorunlarını zaten sürekli konuşuyoruz. Bütün bu şartları yapan oyunları biz mutlaka bozacağız. Bunu da katma değer üreterek marka yaparak çözeceğiz. Bunun yolunda araştırma geliştirme ve teknolojiden geçiyor. Aslında ülkemizin tek bir açığı var. Oda teknoloji açığıdır. Tarımda da teknoloji kullanmak zorundayız. Bize üstünlük sağlayacak tek alan teknolojidir. Biz üstünlüğümüzü bilgi üretmekle, teknoloji üretmekle ve bunu da sanayide kullanarak daha fazla üreterek ve kullanarak ekonomimizi büyüterek sağlayacağız. Türkiye bugün ekonomisi büyüyen bir ülkedir. TBBM’de bizi eleştirenler oluyor. Eğer bu eleştirileri dikkate alsanız Türkiye artı 5.1 büyümesi değil eksi 5. 1 küçülmesi lazım. Türkiye büyüyor ama yeterli değil daha fazlası gerekiyor. En iyi teknolojinin transferi mümkün değildir. en iyi teknoloji sahibin eüstünlük sağlar. Teknolojiyi kimse bedava vermiyor onu para vererek alıyoruz. Ürün ithal etmekle teknoloji ithal etmek arasında hiçbir fark yoktur. Dolayısıyla teknoloji transferi değil teknoloji üretmeyi konuşmamız gerekiyor. Bu nedenle Üniversitelerimizin bilgi ve teknoloji üretmesi gerekiyor. Bizde bakanlık olarak her zaman sizlere destek olmaya çalışacağız. Bilgi üreten Üniversiteler istiyoruz.”

“SİZ BÜYÜK MİSYONUN TAŞIYICILARISINIZ”

Özlü, “Göreve geldiğim günden beri üniversitelerimizi yüksek öğretim kurullarıyla yakın çalışmaya özen göstermekteyim. Yeni akademik yılın hepimize hayırlı olmasını diliyorum. 18 fakülte, 3 enstitü, bir Konservatuar, 5 yüksek okul, 18 meslek yüksekokulu 26 uygulama ve araştırma merkeziyle, toplam 71 akademik birimde eğitim veren ADÜ’nün yeni eğitim öğretim yılında da başarıların devamını diliyorum. 25 yılda yani çeyrek asırda 56 bin öğrenciye ulaşmaktır.  1700 personele ulaşmak çok büyük bir başarıdır. Her üniversite farklı coğrafyalarda olsalar da ortak bir misyon taşırlar. Adnan Menderes Üniversitesi gibi çok önemli misyon üreten üniversitelerimizde var. O misyon size ismini andığımız Demokrasi şehidimiz Adnan Menderes’ten mirastır. Adnan Menderes sadece bir isim değil, çok daha fazlasını temsil eden bir değerler bütünüdür. Adnan Menderes’in temsil ettiği şey ülkemize hizmettir. Bu millet ve devlet için çalışarak canı pahası da olsa geri dönmemektir. Sizi o büyük misyonun taşıyıcıları olarak görüyorum. Bu millet ve bu devlet için çalışanlara ne gibi zorluklar çıkarıldığını merhum Adnan Menderes’ten biliyoruz.”

“150 MİLYARI, 300 MİLYARA ÇIKARACAĞIZ”

Bakan Özlü, “Türkiye’yi yönetmek tek başına mümkün değil önemli olan teknolojinin arkasına ekonomik ve ticari akıl koymaktır. Bu anlamda Türkiye’nin otomobil projesi, sadece teknolojik bir ürün değil, arkasından ticari aklın ve küresel farkındalığın olduğu bir otomobil olacak. Yerli marka otomobilimizin arkasında  sanayi 4-0 olacak. Dijital teknoloji ve üst düzey yazılımlar olacak. Türkiye’nin otomobili Türk sanayisinin gelişimini ve vizyonunu genişletecek. Türkiye’nin kalkınması için 5 ana sektöre odaklanırsak, önümüzdeki 10 yıl içerisinde Türkiye’nin imalat sanayisinin şu anda 150 milyara yakın bir seviyede bunu 300 milyarın üstüne çıkartabiliyoruz” diyerek yeni temeli atılan ve yapımına başlanılan teknopark içinde gerekli destekleri vereceklerini söyledi..

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam

reklam

reklam