Türkiye’ye JES uyarısı!

Aydın’da jeotermal enerji santralleri (JES) nedeniyle sularda kirlenmenin arttığını ve kansere bağlı ölümlerin yaşandığını savunan CHP Aydın milletvekili Süleyman Bülbül, TBMM’de soru önergesi verdi. Bülbül verdiği önergede, JES’lerin aydın’ın başlıca geçim kaynakları incir ve zeytine zarar verdiğine işaret etti.

27 Ağustos 2018 - 09:33 0
reklam

Kıymet Sarıyıldız / Manşet Aydın- EFELER- Cumhuriyet Halk Partisi Aydın milletvekili Süleyman Bülbül, Türkiye’de bulunan Jeotermal Enerji Santrallerinin, (JES) yüzde 58’inin Aydın’da bulunduğunu belirterek, insan sağlığı ve ekosisteme etkilerinin araştırılması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi. 2007 yılında 686 sayılı Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular Kanununun yürürlüğe girmesiyle Aydın’da kurulmaya başlanan JES’lerin doğayı zehirlediğini savunan Bülbül, bölge halkının bundan olumsuz etkilendiğini belirtti. Aydın’ın kirlenmesinin Türkiye’nin kirlenmesi olacağını ifade eden CHP’li milletvekili, “Aydın’da kanser nedeniyle ölüm oranı artmış, havadaki kükürt oranı yükselmiş, tarımsal ürünlerde sorunlar oluşmaya başlamıştır. JES’ler nedeniyle ortaya çıkan kimyasallar yer altı sularına karışmaktadır. Suların kirlenmesi Aydın ili için başlı başına büyük bir sorundur. Bu durum, Aydın’ın en önemli geçim kaynaklarından başta incir ve zeytin olmak üzere tüm tarımsal ürünlere zarar vermektedir” diyerek endişelerini sıraladı.

BÜLBÜL’ÜN ÖNERGESİ İÇİNDE 7 SORU YER ALDI

Önergede şunlar yer aldı:
1- Aydın ilinde işletilmekte olan Jeotermal Elektrik Santrallerinin (JES) ekosisteme ve insan sağlığına etkilerine dair belirli periyodlarda incelemeler yapılmakta mıdır? Yapılıyorsa bu raporlamaların sonuçları nedir?
2- 2010-2016 yılları arasında Aydın ilinde kansere bağlı ölümlerin yüzde 18 arttığı belirtilmektedir. 2007-2018 yılları arasında, yıllara göre ve Aydın ilinin ilçelerine göre, kansere bağlı ölümlerin oranı nedir?
3- Yapılan JES’lerin ardından Aydın ilindeki hidrojen sülfür gazı oranının arttığı bilinmektedir. 2007-2018 yılları arasında yıllara göre hidrojen sülfür gazı oranları nedir?
4- Aydın’da özellikle JES’lerin olduğu ilçelerde çiğ yumurta kokusuna benzer bir koku vardır? Bu kokunun kaynağı nedir? Ne zaman son bulacaktır?
5- Aydın ilinde yapılması planlanan kaç JES daha vardır? Jeotermal araştırma ve uygulamalarında gerekli olan jeolojik, jeofizik ve kimyasal bilgiler toplanmış mıdır? Toplanılmış ise bilgiler ışığında yapılan değerlendirme ne olmuştur?
6- Yapılması planlanan JES’ler için, yaşam alanlarına müdahale edilecek olan bölge halkının da onayı alınmış mıdır? Bölge halkı ile bilgilendirme toplantısı yapılmış mıdır?
7- Dokuz Eylül Üniversitesi JES’lerin Aydın’ın toprağına ve ürününe zarar verdiğini tespit etmiştir. Bu tespitin ardından hangi önlemler alınmıştır?

TBMM’YE SORU ÖNERGESİ VERDİ

Önlem alınmaması halinde yakın bir tarihte kansere bağlı ölüm vakalarının artacağını ileri süren Süleyman Bülbül, Aydın sularının kirlenmesi halinde bundan Türkiye’nin zararlı çıkacağını söyledi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam
NAMAZ SAATLERİ
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-