Uçmaklıoğlu’ndan bilinçli kurban kesimi uyarısı

Kurbanların kurallara uygun kesilmediği takdirde 200’ün üzerinde hastalığın insanlara geçebileceği uyarısı yapan Aydın Veteriner Hekimler Odası Başkanı Muharrem Uçmaklıoğlu, vatandaşları il genelinde kurulan kesim alanlarda kurban ibadetlerini yerine getirmeye çağırdı.

15 Ağustos 2018 - 10:04 0
reklam

Aydın’da vatandaşların rahat ve hijyenik bir ortamda kurbanlarını kesebilmesi için uygun alanlar hazırladıklarını söyleyen Aydın Veteriner Hekimler Odası Başkanı Muharrem Uçmaklıoğlu da, vatandaşların hastalıklardan korunmak için bilinçli ve kontrollü olarak kurbanlarını kesmelerini istedi.

Kurban edilmek üzere Aydın’a şehir dışından çok sayıda küçük ve büyükbaş hayvan gelerek kesileceğine vurgu yapan Uçmakoğlu, “Hayvanlardan insanlara geçebilen 200’ün üzerinde hastalık bulunuyor. Bunlardan yüzde 90’ı da kesim sonrasında insanlara bulaşıyor. Bu nedenle mutlaka veteriner gözetiminde kesimler yapılmalı.” dedi.

Kesimde dikkat edilmesi gerekenleri sıralayan Başkan Uçmakoğlu, “Kesilen hayvanın kanının boşalması için kafa koparılmadan kanın boşalması beklenmeli. 5-10 dakika beklemeden kafanın koparılması halinde kurban dinen geçerli sayılmadığı gibi bilimsel olarak da sakıncalıdır. Kandan arınmamış et sağlıklı et değildir ve çok çabuk bozulur” uyarısını yaptı.
Kontrolsüz bir kesim gerçekleşirse, tüberküloz, verem ve şarbon gibi hastalıkların en bilinen ve tehlikeli türler olduğunu kaydeden Uçmakoğlu, istatistiklere bakıldığı zaman Kurban Bayramı sonrasında hayvandan insana geçen hastalıkların yüzde 40 oranında artış gösterdiği görülmektedir. (İHA)

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam
NAMAZ SAATLERİ
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-