Üniversite’de Turnike Gerginliği

Ege Üniversitesi’nde turnike gerilimi yaşandı. Ege Üniversitesi’nde Öğrenci Kolektifleri üyesi öğrencilerin, üniversite ve fakülte girişindeki turnikelerin kaldırılması için eylem yaptı. Eyleme polis sert müdahale etti.17 öğrenci gözaltına aldı.

reklam
25 Mayıs 2016 0
reklam
reklam

123

Bugün saat 12.30’da meydana gelen olaylarda, üniversite öğrencileri Ege Üniversitesi kampüsü girişine ve fakülte girişlerine turnike konulmasını protesto etmek için Yabancı Diller Hazırlık bölümü önünde toplandı. Eylemi haber alan polis önceden önlem aldı. Kolektif üyesi öğrenciler, “Bu turnikeler pas tutmuş, bizde temizliyoruz” diyerek turnikeleri deterjanlı su ile silmeye başladı. Öğrenciler, bununla da sınırlı kalmadı bir anda Metro istasyonu girişindeki turnikelere doğru koşmaya başladı.

1234

Turnike içinde bu eylem yapılırken bazı öğrencilerde turnike dışında bekliyordu. Üzerlerinde turnike yıkım ekibi yazan öğrenciler ince bir halat alarak bir ucunu kapıya, diğer ucunu ise oyuncak dozere bağlayarak gösterilerine devam etti. Öğreniciler turnike eyleminde, “Bu turnikeler kadın, laiklik bilimsel eğitim düşmanlarının getirdiği bir turnikedir. İpi daha hızlı çekmeliyiz, bu turnikeleri yıkmalıyız” dedi.

Öğrenciler turnike içinde ve dışında eylemi sürdürürken polis müdahale ederek, yaka paça gözaltına aldı. Bazı öğrencilerin gözaltı sırasında “Nefes alamıyoruz. Boğazımı çok sıktın. Kolum kırılıyor. Burnumdan kan geldi” şeklinde bağırdığı görüldü.Polis gözaltına aldığı 17 öğrenciyi, karakola götürdü.

 

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam