Üreticinin fiyat belirsizliği talebi çözüldü

Aydınlı Pamuk üreticisinin, İzmir Ticaret Borsası’nda yaşadığı fiyat belirsizliği sorununa el atan AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem’e İzmir Ticaret Borsası’ndan açıklama geldi.

28 Mart 2018 - 19:22 0
reklam
reklam

Merve Danışman/Manşet Aydın-Efeler Yapılan açıklamada eski yönteme dönülmesi için üreticinin talebinin borsa tarafından da Bakanlığa iletildiği belirtildi.

İzmir Ticaret Borsası’nda gerçekleştirilen işlemlerde fiyatların tahtaya yazılmamasının ardından üretici malının ederini göremediği için ürününü piyasa fiyatlarının altından satmaya başladığı şikayetleri üzerine hareket geçen AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, konuyu Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi ve Bakan Yardımcısı Fatih Çiftçi’ye taşımıştı. Erdem’e İzmir Ticaret Borsası’ndan bu durumla ilgili bir açıklama geldi.
İzmir Ticaret Borsası, yaptığı açıklamada her zaman desteğe hazır olduklarını ve eski yönteme dönülmesi için üreticinin talebinin borsa tarafından da Bakanlığa iletildiğini belirtti.
İzmir Ticaret Borsası tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer verildi; “Borsamız fiyat ilanlarında yapılan son zamanda yapılan yöntem değişikliği Gümrük ve Ticaret Bakanlığımızın geçen yıl borsamızda fiyat ilanlarıyla ilgili yaptığı bir inceleme sonucunda tarafımıza ulaşan inceleme raporuna istinaden yapılmıştır. Daha önce borsamız kotasyonuna dahil olan pamuk fiyatlarının tespit ve ilanında borsada işlem olmadığı günlerde, sadece ilgilere ve kamuoyuna bir fikir vermek amacıyla, alıcının almaya, satıcının satmaya hazır olduğu ve tarafların şifahi beyanlarına dayanan fiyatlar, Fiyat Tespit Komisyonları tarafından ‘ismen’ ibaresiyle ilan edilmekteydi. Ancak ilgili inceleme raporuna göre, fiyat ilanlarının sadece fiili olarak yapılan alım satımlara ait işlemler dikkate alınarak yapılması uygun görülmüştür. Bu nedenle ‘ismen’ fiyat uygulamasına son verilmiştir. Salon işlemlerinde sadece fiili olarak yapılan alım satımlara ait fiyatların ilan edilmesi uygulamasına başlanmıştır.”
“TALEPLERİ BAKANLIĞA İLETTİK”
Yapılan değişikliğin özellikle üreticiler tarafından eleştirildiğini belirten İzmir Ticaret Borsası, açıklamasını şöyle sürdürdü; “Üreticilerden ‘ismen’ fiyat uygulamasına dönülmesi talep edilmektedir. Bu konudaki talepler Bakanlığımıza tarafımızdan da iletilmiştir. Fiyat ilanlarımızla ilgili bağlantılarımıza, borsamız web sitesi ana sayfası üzerinden ulaşılabilmektedir. Ayrıca İzmir Ticaret Borsası mobil uygulaması üzerinden de fiyat takipleri yapılabilmektedir. Borsamız işlem salonlarına üreticilerimiz her zaman gelebilir ve işlemleri yerinde takip edebilirler.”

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam