Vali Köşger’den kiraz üreticisine ziyaret

Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, Efeler’e bağlı Yukarı Kayacık Mahallesinde yağan dolunun ardından bölgede hasar tespit çalışmalarını yerinde izledi.

14 Haziran 2019 - 20:18 0
reklam

Kıymet Sarıyıldız/Manşet Aydın-EFELER- Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, geçtiğimiz hafta yağan dolunun vurduğu tarlalardaki hasar tespitini yerinde inceledi. Tespit çalışmasına Efeler Kaymakamı Cemal Şahin, Efeler İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Ökdem, Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu ve yetkililer katıldı. Yaşanan zararı yerinde inceleyen Vali Köşger, vatandaşlara geçmiş olsun dileğinde bulundu.

“EN FAZLA ETKİLENEN DE KİRAZ OLDU”

Gerçekleşen zarar tespiti hakkında bilgi veren Kendirlioğlu, “Geçtiğimiz günlerde Aydın’da etkili olan yağış bazı bölgelerde doluya dönüşmesiyle özellikle dağ köylerinde bazı tarım ürünlerimiz zarar gördü.” dedi.

En fazla zararın Yukarı Kayacıklı’da meydana geldiğini de vurgulayan Kendirlioğlu, “Orada özel bir kirazımız var ihracata yönelik. Erik, zeytin, ceviz, kestane gibi ağaçlarımız var orada. Bu yağan doludan etkilendi. En fazla etkilenen de kiraz oldu. ” ifadelerini kullandı.

Dolunun tam kiraz hasadı döneminde vurduğunun da altını çizen Kendirlioğlu, “Hasar yüzde 40’lardan başlayıp yüzde 100’lere varan yerler var. bu zararla ilgili vatandaşlara nasıl yardımcı oluruz diye konuştuk. TARSİM’e kayıt yaptıran çiftçiler acentelere giderek tespit edilen zararların karşılığını alabilecek. Bunun için il ve ilçe müdürlükleri zararların oluştuğu bölgelerde parsel başına yüzde kaç zararın oluştuğunu tespit etmeye başladı.” dedi.

Kendirlioğlu, yapılan ilk tespitlerde dolu yağışının 4 bin dönem tarım arazisine zarar verdiğinin belirlendiğini söyledi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam

NAMAZ SAATLERİ
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-