‘Vosvos’lar yeniden hayat buluyor

Vovoslar, sadece Türkiye değil tüm dünyada en fazla sevilen ve efsane olmuş klasik arabalardan birisi. Halk arasında “vosvos” olarak bilinen Volkswagen’in klasikleşmiş araçları Bursa’da “sıfır” olarak adeta küllerinden doğuyor.

reklam
26 Haziran 2016 0
reklam
reklam

haberici (2)

Birçok gencin ilk arabası olma özelliğine sahip olan ve dünyanın en çok satılan otomobil modelleri arasında hala yerini koruyan vosvoslar, gençler arasında hem filmlerin etkisi, hem de şekli ile en çok hayal edilen arabalar arasında. Halk arasında vosvos, kaplumbağa, tosbağa olarak adlandırılan Volkswagen’in klasikleşmiş araçları 1200-1300-1302-1303 ve 1500 modelleri Bursa’da kaliteli ve  yetenekli ustanın ellerinden geçerek tekrar yollardaki yerini alıyor.

40 yılını aşkın yaşlarıyla günümüz koşullarına yenik düşerek çürüyen ve trafiğe çıkamaz hale gelen vosvoslar , dünya çapında klasikleşmiş araçların doktoru olarak tanınan klasik araba kaporta ustası Ali Ersöz’ün elinde adeta can buluyor.  Amerikan araçlarının yanı sıra son dönemde vosvoslara duyulan ilginin arttığına dikkat çeken Ersöz, restorasyonunun da oldukça zor olduğunu anlatıyor. Araç restorasyonunun ciddi bir iş olduğunu dile getiren Ersöz, “Vosvoslar dünyada olduğu gibi Türkiye’de de son yıllarda çok ilgi arttı. Üniversite öğrencisinden 75 yaşındaki insanlara kadar bu araçlara ilgi var. Tamamen restorasyonunu yapıyoruz. Şase, kasa ayırıyoruz. Kromlarını değiştiriyoruz. Döşemesi, motoru tamamen sıfır bir hale getiriyoruz. Mekanik aksamdan kromları, boyası, izolasyonu değişiyor. Fabrikasından nasıl çıktıysa araçları aynı şekilde yapmaya gayret ediyoruz. Ekonomi ömrünü doldurmuş olarak gelenler de var. Daha az işi olanlar da var. Araçları kazıdıktan sonra yapacağımız işe göre yolumuza devam ediyoruz. Araçlar bize geldiği zaman tamamen çürük ya da çok işi olmuş oluyor. Baştan elektrik tesisatını, motorunu, kaporta aksamındaki sökülecek parçaları, döşemelerini söküyoruz. Taban saçlarından başlıyoruz. Kapılarındaki çürükler, çamurlukları derken, boya aşamasına geçiyoruz. Boya aşamasında astarı atılıyor. Astar atıldıktan sonra macun ve boya atılıyor. Daha sonra izolasyon ve o da bittikten sonra döşeme aksamları ve aracın tekrar giydirilmesi yapılıyor” dedi.

haberici (1)

Araç restorasyon maliyetinin aracın son durumuyla doğrudan bağlantılı olduğunu belirten Ersöz, “Restorasyon işlemi aracın durumuna göre 3 ay ile 1 yıl arasında değişiyor. Bu işlemin maliyeti 15 bin liradan 35 bin lira ve daha da yukarı çıkabiliyor. Bu işlerin sınırı yok. Diğer araçlar da daha fazla oluyor. Amerikan arabaları 35 bin liradan başlıyor 200 bine kadar çıkabiliyor” dedi.

Aracını restore ettiren ve vosvos araçlarına çok meraklı olduğunu ifade eden 75 yaşındaki Zekeriya Gönülal ise, “1997 senesinden beri bende bu araç, 75 model. Çok seviyorum aracımı. 3-4 aydır da çok güzel bir şekilde aracımı yaptırdım. Meraklıyım ve kullanmaya devam edeceğim. Bu aracımı aldıktan sonra diğer aracımdan soğudum. Bununla devam ediyorum. Her sene iki sefer Bodrum’a gidiyorum, hiç sorun çıkarmadı. Aracı sıfır gibi yaptırdım. Yeni parçalarını aldım. Ustam da iyi usta. Bu işleri çok iyi biliyor. Allah inşallah hayırlısıyla binmeyi nasip eder. ” dedi.

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam