”Yapılan zulüm”

Nezihe Aksu Kreş ve Gündüz Bakım Evi’ni 300 bin liralık kira borcunu ödenmediği gerekçesiyle mühürleyen Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne şok belgelerle yanıt verildi. Kreşin bağlı olduğu Aydın Sosyal Yardımlaşma Vakfı (ASYAV) yetkilileri, borçlarının olmadığını, aksine belediyeden 4 milyon TL alacakları olduğunu söyleyerek mahkeme kararını paylaştı.

16 Ağustos 2018 - 17:45 0
reklam
reklam

Merve DANIŞMAN/Manşet Aydın-EFELER- Efeler Ramazan Paşa Mahallesi’ndeki Aydın Adliye binasının bitişiğinde hizmet veren Nezihe Aksu Kreş ve Gündüz Bakım Evi, Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından kapatıldı. Kapısına kilit vurulan binanın kilitleri de değiştirilince, öğrenci ve personeller sokakta kaldı.
Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, kreşin kapatılma gerekçesinin 5 yıldır kira ödenmemesi ve 300 bin liralık kira borcu olduğunu iddia etti.

VAKIF BELGELERLE YANIT VERDİ

Kreşin bağlı bulunduğu Aydın Sosyal Yardımlaşma Vakfı (ASYAV), konuyla ilgili sosyal medyadan açıklama yaparak belgeleri yayınladı. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun yalan söylediği iddia edilen açıklamada, “Özlem Çerçioğlu, bizim belediyeye 300 bin lira kira borcumuz olduğunu söyleyerek kamuoyunu yanıltıp kendisini haklı göstermeye çalışıyor. Bizim belediyeye değil belediyenin ASYAV Vakfı’na borcu var. Gerçekleri öğrenmeniz için açıklamayla birlikte mahkeme kararlarını da ekinde yayınlıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

“KANUNSUZ ZULÜM”

Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre kiracının borcu olsa dahi kapı dışarı edilemeyeceğini hatırlatan yetkililer, “Belediye bu borçlarını ödeyip ödemediğini belgeleri ile açıklasın. Kaldı ki, biz 2011 yılından bu yana bu binada kiracı konumundayız, T.C. kanunlarına göre bir kiracı borcu olsa bile kapı dışarı edilemez. Yapılan kanunsuz bir zulümdür. Kreşin, sadece arsası belediye ye ait olup, bina 49 yıllık kullanma hakkına karşılık bina vakfımız tarafından yapılmıştır. Yani bina bizim, arsa belediyenindir” dedi.

“SİYASİ BİR HUSUMET”

Büyükşehir Belediyesi tarafından sergilenen tutumun düşmanca olduğunu vurgulayan yetkililer, açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Belediye siyasi bir husumetle 49 yıllık kullanma hakkımızı feshetmiş ve yapılan sözleşmeleri yok saymaktadır. Sonuçta, yap işlet devret sözleşmesini feshettikten sonra, 2011 yılından bu yana, kreşimiz kendi binası içinde belediyenin arsasını zimnen kiralayarak faaliyet göstermiştir. Bize gönderilen 133 bin liralık kira bedeli fahiş olmakla birlikte, bunu yaptığımız binanın bedelinden veya daha önce mahkemelerden kazandığımız davalardan olan 2 milyon liralık alacağımızdan tahsil edilmesini kabul etmemişlerdir. Son olarak, bize sadece bir hafta süre vererek, taşınmamıza bile olanak sağlamadan kreşin kapatılmasına yol açan tutum düşmancadır.”

“KANUNİ HAKKIMIZI ARAYACAĞIZ”

Açıklamada son olarak, “Şu anda binlerce velimizin ahını aldılar. Aydın’ın tarihi bir hizmet kurumunu yok ettiler, bunun vebalini taşır hale geldiler. Allah bunu yapanın layığını versin diyoruz. Elbette kanuni haklarımızın arayışı içinde olacağız. Bunca ortada kalan velimiz ve çocuğumuzun kusurunu bize atmaya çalışanların da Allah’ın huzurunda nasıl hesap vereceklerini düşünmelerini diliyoruz” denildi.

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam